Zresetuj hasło

Zabytki w Polsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Polska została jednym z pierwszych państw-sygnatariuszy Konwencji UNESCO o Ochronie Światowego Dziedzictwa. Nasz kraj wyróżnia się wśród innych czołowych reprezentantów na słynnej liście – obecnie możemy się poszczycić aż 17 dobrami wpisanymi na listę. Jakie to miejsca i zabytki? Sprawdź najciekawsze obiekty na liście UNESCO w Polsce.

Atrakcje turystyczne w Polsce UNESCO – Stare Miasto w Krakowie

Jednym z najpiękniejszych skarbów UNESCO w Polsce jest Stare Miasto w Krakowie. To zarazem jedno z najstarszych dóbr, wpisane na słynną listę już w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. Znajdujący się na liście obszar obejmuje Stare Miasto w obrębie jego dawnych murów, dzielnicę Kazimierz, Wzgórze Wawelskie i Stradom. Ten stosunkowo nieduży obszar stanowi prawdziwy pomnik kultury narodu polskiego, zachwycający zgromadzonymi najwspanialszymi dziełami sztuki i kultury z całego tysiąca lat historii tego niezwykłego miejsca.

Dziedzictwo kulturowe Polski – Stare Miasto w Warszawie

Omawiając najciekawsze i najważniejsze zabytki UNESCO w Polsce, nie sposób zapomnieć o Starym Mieście w Warszawie. Obszar ten został wpisany na listę nie ze względu na swą zabytkową wartość, ponieważ w czasie wojny został on niemal doszczętnie zniszczony, ale jako najlepszy przykład staranności i wyjątkowego pietyzmu w jego odbudowie. Rekonstrukcji Starego Miasta w stolicy dokonano na podstawie wielu dokładnych badań historycznych i konserwatorskich. Układ przestrzenny z XII i zabudowę z XVIII wieku odtworzono na podstawie wizerunków miasta utrwalonych w dziełach malarskich, m.in. autorstwa Canaletta.

Hala Stulecia we Wrocławiu na liście UNESCO w Polsce

Lista UNESCO w Polsce obejmuje również konkretne budowle. Wrocławska Hala Stulecia została wpisana na listę w 2006 roku. Według kryterium UNESCO obiekt kwalifikuje się pod trzy kategorie: jako budowla świadczy o geniuszu jej twórcy, odzwierciedla kulturę danej epoki oraz jest najważniejszym przykładem ukazującym historię ludzkości. Pierwsze prace nad halą ruszyły już w 1911 roku. W momencie powstania budowla stanowiła wyjątkowy obiekt, wyróżniający się żelbetowym przykryciem o największej, 65-metrowej rozpiętości na świecie. Ogromny obiekt wzniesiono w zaledwie 14 miesięcy, wykorzystując innowacyjne rozwiązania techniczne, np. kolejkę linową o udźwigu 2,5 tony, rozwieszoną nad rusztowaniem.

Obiekty z Polski na liście UNESCO – Zamek krzyżacki w Malborku

Do niewątpliwych pereł historycznych na liście UNESCO w naszym kraju należy Zamek krzyżacki w Malborku. Monumentalny obiekt wybudowany przez Krzyżaków w XIII wieku stanowi największy zachowany w Europie zamek średniowieczny. Twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Średniego oraz Zamku Niskiego. Z zamkowej wieży roztacza się malowniczy widok na okolicę, natomiast najpiękniejszy widok na zamek jest od strony rzeki Nogat. Zamek należał do Krzyżaków do połowy XV wieku, potem stał się własnością polskich królów.

Skarby UNESCO w Polsce – Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to wyjątkowy obszar w skali kraju i Europy. Wpisana na listę UNESCO w Polsce w 1979 roku jako obiekt transgraniczny polsko-białoruski to prastary las liściasto-iglasty, którego serce liczy ponad 500 lat. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy, którego symbolem jest żubr. Obszar ten zamieszkuje 60 gatunków ssaków i 120 gatunków ptaków. Występuje na nim również ponad 800 gatunków roślin naczyniowych oraz aż 3000 gatunków grzybów i roślin zarodnikowych. Tylko wśród zwierząt naukowcy wyróżnili 33 chronione gatunki. W Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza na świecie populacja żubra europejskiego.

Najciekawsze zabytki w Polsce – obóz Auschwitz-Birkenau

Do najważniejszych, a przy tym najtragiczniejszych w swej historii zabytków w Polsce należy Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau, wpisany na listę UNESCO w Polsce w 1979 roku. Stanowi unikalny symbol planowanego ludobójstwa i zagłady Żydów Shoah.

Partnerzy