Zresetuj hasło

Zabytki i atrakcje turystyczne w Gdańsku

Gdańsk to jedno z najstarszych i najładniejszych polskich miast. Liczne zabytki i atrakcje sprawiają, że każdego roku miejscowość odwiedzają miliony turystów. Jeśli i Ty planujesz odwiedzić to piękne miasto, dowiedz się, jakie są najważniejsze zabytki Gdańska i które miejsca warto zobaczyć.

Gdańsk zabytki – Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Gdańsku. Najstarsze fragmenty tego gotycko-renesansowego obiektu pochodzą z XIV wieku. Kiedyś w budynku mieściła się siedziba władz miejskich, a obecnie znajduje się siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jego wnętrze jest utrzymane w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Najbardziej okazałym pomieszczeniem jest Wielka Sala Rady, zwana także Salą Czerwoną, uznawana za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Strop sali pokrywa 25 obrazów o symbolicznej wymowie. Ściany Sali Białej zdobią z kolei portrety polskich królów oraz reprezentacyjny kominek marmurowy. Nad portalem przy wejściu do Ratusza umieszczono niepoprawny herb miasta. Znajdujące się na herbie dwa lwy powinny spoglądać na siebie, ale nie robią tego. Jeden z nich patrzy za to w kierunku Złotej Bramy. Według legendy zwierzę odwróciło wzrok w kierunku, z którego spodziewano się przybycia polskiego króla.

Gdańsk – zabytki i atrakcje turystyczne na ulicy Długiej

Ulica Długa uznawana jest za najładniejszą, najbardziej reprezentacyjną ulicę w Gdańsku. Wraz z Długim Targiem tworzy Trakt Królewski. Najstarsze stojące na ulicy budynki sięgają czasów średniowiecza. Niegdyś mieszkali tu najznamienitsi i najzamożniejsi mieszkańcy miasta, m.in. burmistrzowie czy kupcy. Niemal każda z kamienic ma tu własną historię, a sam Długi Targ odgrywał niegdyś rolę giełdy. To tutaj znajdują się dwie ważne budowle: Ratusz Głównego Miasta oraz Dwór Artusa, a także Waga Miejska zlokalizowana w Zielonej Bramie. Zobaczysz tu również Złotą Kamienicę oraz słynną Fontannę Neptuna.

Dwór Artusa Gdańsk – zabytki i atrakcje

Ważną atrakcją na mapie Gdańska jest Dwór Artusa położony przy Trakcie Królewskim. Budynek stanowił niegdyś miejsce biesiad, narad i spotkań przedstawicieli bogatego mieszczaństwa oraz patrycjatu. Obiekt pełnił funkcję centrum wymiany informacji i poglądów, ale był także miejscem rozrywki czy sądu.

Obiekt wyróżnia się efektowną elewacją oraz niesamowitymi wnętrzami. W budynku znajduje się ogromny, mierzący aż 12 metrów wysokości renesansowy piec kaflowy z XVI wieku, stworzony przez Georga Stelzenera. Piec ozdobiono ręcznie malowanymi przez mistrza Josta kaflami, przedstawiającymi herby, portrety ówczesnych europejskich władców oraz personifikacje planet i cnót. Wyjątkowo prezentują się także wielkie modele okrętów zawieszone nad głowami zwiedzających.

Najważniejsze zabytki Gdańska – Żuraw

Wymieniając zabytki w Gdańsku, nie sposób przeoczyć słynny Żuraw, czyli największy dźwig wybudowany w średniowiecznej Europie, znajdujący się w centrum tętniącego kiedyś życiem portu. Obiekt pełnił funkcję bramy miejskiej, fortyfikacji obronnej oraz dźwigu portowego, a sam dźwig służył do osadzania masztów na statkach i przeładowywania towarów. Obecnie w Żurawiu Gdańskim mieści się muzeum, w którym możesz obejrzeć wnętrze mieszczańskiego salonu i kupieckiego kantoru, poznać techniki przeładowywania towarów czy też zobaczyć nawigację w porcie. Wyjątkową atrakcją jest zrekonstruowany, czynny mechanizm napędowy w postaci wielkiego koła drewnianego, poruszanego siłą ludzkich nóg.

Ważne zabytki w Gdańsku – Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to największa gotycka, wykonana z cegły świątynia w Europie, mieszcząca 25 tysięcy wiernych. Jej stworzenie zajęło budowniczym aż 159 lat. Potężna konstrukcja oszałamia wielkością, a jednocześnie lekkością. Kryształowe, gwiaździste sklepienia sięgające ponad 30 metrów wysokości są podtrzymywane przez masywne filary. We wnętrzu obiektu znajduje się m.in. piękny ołtarz główny, zegar astronomiczny, kopia obrazu „Sąd ostateczny” oraz kamienna Pieta. Uwagę zwracają także efektowne witraże. Ze szczytu wieży kościoła, do którego prowadzi 400 schodów, można podziwiać piękną panoramę miasta.

Westerplatte – miejsce, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa

Westerplatte to miejsce, w którym – w sensie symbolicznym – rozpoczęła się II Wojna Światowa. Polscy żołnierze stawiający opór niemieckim uderzeniom z lądu, powietrza i morza stali się symbolem samotnej walki i niezłomnej odwagi. W latach dwudziestych ubiegłego wieku na Westerplatte powstał basen portowy przeznaczony do przeładunku materiałów wybuchowych i amunicji. W ciągu kilku lat obszar ten przekształcono w polową twierdzę. Obecnie z przedwojennych zabudowań zachowały się tylko bunkry, ruiny koszar i wartownia nr 1. W latach sześćdziesiątych postawiono pomnik Obrońców Wybrzeża.

Przedstawione zabytki w Gdańsku to zaledwie niewielka część licznych atrakcji oraz miejsc wartych zobaczenia w tym pięknym, historycznym mieście. Warto je odwiedzić, aby na własne oczy zobaczyć, jak przez wieki kształtowała się polska i europejska historia.

Partnerzy