Zresetuj hasło

Wyjaśniamy, czym jest turystyka biznesowa

Być może spotkałeś się już z pojęciem turystyki biznesowej. Nic dziwnego – staje się ona coraz popularniejsza w Polsce. Na czym dokładnie polega i jakie są jej rodzaje? Wyjaśniamy w tym artykule.

Turystyka biznesowa – co to jest?

Turystyka biznesowa to jeden z rodzajów turystyki, który polega na podróżowaniu w celach związanych z pracą. Co istotne, sam wyjazd nie ogranicza się jedynie do wypełniania obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy. Bardzo często stanowi też okazję do poznawania nowych miejsc, ludzi czy też znalezienia inspiracji. Można zatem stwierdzić, że umożliwia nie tylko pozyskanie nowych klientów, nawiązanie kontaktów biznesowych czy też podpisanie ważnej umowy, ale jest też świetną okazją do zwiedzenia zabytków oraz rekreacji.

Cechy turystyki biznesowej

Turystykę biznesową często nazywa się wymiennie podróżowaniem biznesowym, jednakże między tymi pojęciami nie można postawić znaku równości. Turystyka biznesowa dopuszcza większą dowolność w zakresie spotkań – można je zorganizować w każdym miejscu. Ponadto w wyjazdach w ramach turystyki biznesowej mogą uczestniczyć większe zespoły ludzi, gdyż przybiera ona często formę podróży grupowej, np. na imprezy motywacyjne bądź integracyjne, targi itp. Służbowe podróże odbywają się natomiast najczęściej indywidualnie.

Czym jeszcze cechuje się biznesowa turystyka? W przeciwieństwie do rekreacyjnych form turystyki wyjazdy w celach zawodowych odbywają się przez cały rok, co sprawia, że nie ma tu sezonowości. Ponadto dla osób podróżujących służbowo dochody mają niewielkie znaczenie. To oznacza, że czynnik kosztów jest w tym przypadku znacznie mniej ważny niż w przypadku turystyki rekreacyjnej bądź krajoznawczej. Tego typu podróżujący zwykle korzystają z hoteli o podwyższonym standardzie, które zapewnią im znakomite warunki nie tylko do spędzania czasu wolnego, ale i wykonywania obowiązków zawodowych. To też rodzaj turystyki cechujący się najwyższą dochodowością.

W ramach turystyki biznesowej program spotkań obejmuje dodatkowo różnego rodzaju atrakcje dla uczestników. Należą do nich spotkania towarzyskie, imprezy kulturalne albo wycieczki krajoznawcze. Rozrywki tego typu nie są celem samym w sobie, a tylko dodatkiem do wyjazdu biznesowego, jednakże często przesądzają o wyborze miejsca docelowego.

Turystyka biznesowa w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. Odbywa się nie tylko w największych ośrodkach biznesowych, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk, ale też w wielu małych miejscowościach, które zapewniają znakomite warunki do wykonywania obowiązków zawodowych, ale też relaksu i zwiedzania.

Rodzaje turystyki biznesowej

Wyróżnia się różne formy turystyki biznesowej. Indywidualne podróże służbowe służą nawiązaniu kontaktów zawodowych oraz uczestnictwo w spotkaniach podczas podpisywania kontraktów. Turystyka wystawowa (targowa) obejmuje wyjazdy na różnego rodzaju targi konsumenckie bądź handlowe. Turystyka korporacyjna polega na zapraszaniu przez firmę gości do wzięcia udziału w ważnym wydarzeniu i uczestnictwa w zorganizowanym wypoczynku. Turystyka spotkań (konferencyjno-kongresowa) obejmuje uczestnictwo w kongresach, szkoleniach, konferencjach i sympozjach. W turystyce motywacyjnej (stymulacyjnej) uczestnicy są nagradzani albo motywowani przez pracodawcę wyjazdem.

Partnerzy