Zresetuj hasło

Top 7 romantycznych miejsc w Polsce – gdzie wybrać się z drugą połówką?

W kwestii takiej jak romantyczne miejsca Polska ma zakochanym parom wiele do zaoferowania. W naszym kraju nie brakuje miejscowości, gdzie można spędzić romantyczny czas we dwoje. Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce chętnie są wykorzystywane na oświadczyny, a także na sesje fotograficzne dla par. Można celebrować w nich swoje rocznice lub święto zakochanych. Ciekawy pomysł stanowi również podróż poślubna po romantycznych miejscach w Polsce. Poniżej przedstawiamy najromantyczniejsze miejsca w Polsce, które znajdują się w różnych krainach geograficznych naszego kraju.

1. Droga miłości we Wrocławiu – romantyczne miejsce w Polsce

Wrocław jest często określany miastem zakochanych. Wynika to z efektownej architektury miasta, dostępu do licznych parków z trasami spacerowymi i ponad stu mostów oraz kładek przecinających Odrę. W głównej mierze tytuł miasta miłości stanowi jednak zasługę mieszczącej się w stolicy Dolnego Śląska drogi miłości. Jak nakazuje zwyczaj, pobożni zakochani powinni odwiedzić we Wrocławiu Katedrę św. Jana Chrzciciela, pogłaskać rzeźbę lwa przy wejściu do katedry, a następnie udać się spacerem na Most Tumski. Charakterystyczny most obwieszony kłódkami z inicjałami zakochanych to wyjątkowo romantyczne miejsce w Polsce. Doskonale sprawdzi się jako punkt zarówno podczas romantycznego spaceru, jak i sesji fotograficznej dla pary.

2. Najbardziej romantyczne miejsce w Polsce? Miasto Chełmno

Jeśli chodzi o miejscowości, które uchodzą za najbardziej romantyczne miejsca Polska ma do zaproponowania dużo więcej, choćby piękne Chełmno. Miasteczko znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, a jego patronem jest sam św. Walenty, którego relikwia znajdują się w chełmińskim kościele farnym. Miejskie legendy głoszą, że biskup został stracony za potajemne udzielanie ślubów wojownikom. Zarówno wierzące pary, jak i single mogą pomodlić się w chełmińskim kościele farnym o szczęśliwą miłość. Spacerując wśród zabytkowych kamienic na Starym Mieście, można natomiast zaplanować romantyczną kolację w jednej z chełmińskich restauracji. W Chełmnie wytyczono nawet specjalną trasę spacerową dla zakochanych, podczas której można odpocząć na słynnej ławeczce miłości.

3. Romantyczna Polska – urokliwy Kazimierz Dolny

Znajdujący się na terenie województwa lubelskiego Kazimierz Dolny nie ma bezpośrednich konotacji historycznych czy kulturowych z zakochanymi, a mimo i tak uznawany jest za wyjątkowo romantyczne miejsce w Polsce. Gdy już odwiedzi się Kazimierz Dolny, nikogo to jednak nie dziwi – miasteczko urzeka zabytkową architekturą i malowniczą panoramą z Góry Trzech Krzyży. Warto wybrać się tu na romantyczny weekend z drugą połówką, spacerując brukowanymi uliczkami i odwiedzając okoliczne kawiarenki. W bliskiej okolicy znajdują się liczne wąwozy lessowe, kotły sufozyjne i osuwiska, które tworzą ciekawe krajobrazy przyrodnicze do podziwiania we dwoje.

4. Łazienki Królewskie w Warszawie – romantyczne miejsce w Polsce od wieków

Wymieniając najbardziej romantyczne miejsca w Polsce, nie sposób pominąć słynnych Łazienek Królewskich w Warszawie. Pary odwiedzające stolicę Polski koniecznie muszą je odwiedzić. Zespół pałacowo-ogrodowy łączy zabytkowe budynki, pawilony, wolnostojące rzeźby oraz cztery ogrody. Po terenie założonych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Łazienek przechadzali się królowie, szlachta i inne ważne osobistości. Nic zatem dziwnego, że współcześni narzeczeni często planują organizację uroczystości weselnych w udostępnionych obiektach Muzeum Łazienek Królewskich. Kompleks jest także wprost idealny na romantyczny spacer wśród okazałych roślin i zabytkowej architektury, szczególnie po Ogrodzie Romantycznym z XIX wieku.

5. Park Arkadia – najromantyczniej w Polsce

W powiecie łowickim mieści się Arkadia – wieś powstała nad rzeką Skierniewką. Niepozorna miejscowość skrywa prawdziwy skarb dla zakochanych par. Mowa o widowiskowym ogrodzie romantycznym, który w 1778 roku zaprojektowano w stylu angielskim na życzenie Heleny Radziwiłłowej. Park był nieprzerwanie rozwijany przez księżną, a przy jego projekcie pracowali słynni polscy artyści. Dziś w otoczeniu zarówno bujnej roślinności, jak i zabytkowych budowli roztaczających baśniową atmosferę mogą powstać przepiękne zdjęcia par. Warto odwiedzić park we dwoje, by zobaczyć liczne zabytkowe obiekty na jego terenie, na przykład Dom Gotycki, Świątynię Diany czy Przybytek Arcykapłana. Na fotografiach szczególnie malowniczo prezentuje się porośnięty bluszczem Grecki Łuk Kamienny oraz akwedukt na Skierniewce, przy których chętnie fotografują się zakochani.

6. Najromantyczniejsze miejsce w Polsce – Sopockie Molo

Morze Bałtyckie od pokoleń przyciąga zakochanych, którzy na jego wybrzeżach nierzadko wyznają sobie miłość lub zaręczają się ze sobą. Planując pobyt w Trójmieście dla dwojga, z całą pewnością warto wybrać się wspólnie na Molo w Sopocie. To najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, które umożliwia podziwianie we dwoje romantycznych wschodów i zachodów słońca. Ten punkt widokowy prezentuje się równie malowniczo o każdej porze roku – nie tylko latem, ale także wiosną, jesienią czy zimą. Ze względu na popularność sopockiego molo, warto odwiedzać je wczesnym rankiem, wieczorem lub poza sezonem wakacyjnym, na przykład 14 lutego, w święto zakochanych. Wówczas można liczyć na znacznie bardziej kameralne, romantyczne okoliczności pobytu.

7. Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach – romantyczne miejsce w Polsce daleko od miejskiego zgiełku

A gdyby tak uciec w Bieszczady… najdzikszy rejon Polski, gdzie można odbywać długie, piesze wędrówki, spać pod namiotem i odpoczywać nad górskim potokiem. Dla par, które kochają przyrodę, może być to najbardziej romantyczne miejsce na wspólne wakacje. Oprócz oszałamiających widoków z bieszczadzkich połonin, do wyprawy w Bieszczady dodatkowo zachęca także tutejszy Park Gwiezdnego Nieba. Słynny punkt widokowy to drugie pod względem wielkości miejsce w Europie, które w jak najmniejszym stopniu jest „zanieczyszczone” sztucznym światłem generowanym przez człowieka. Dzięki jego znacznemu oddaleniu od jakichkolwiek sztucznych źródeł światła nocą możliwe jest obserwowanie idealnie gwiaździstego nieba. Trudno o bardziej romantyczne okoliczności niż wspólne podziwianie gwiazd w towarzystwie ukochanej osoby.

Partnerzy