Zresetuj hasło

Tajemnice w głębi ziemi. Kopalnie w Polsce, które warto zwiedzić

Poszukujesz ciekawej propozycji wycieczki weekendowej lub wakacyjnej? Co powiesz na wyprawę w głąb Ziemi? W Polsce jest wiele kopalni, które warto odwiedzić. Kopalnia złota, soli, srebra, a może kopalnia uranu w Polsce? Sprawdź, które kopalnie do zwiedzania są szczególnie atrakcyjne.

Zwiedzanie kopalni – dlaczego warto?

Zwiedzanie kopalni to świetny pomysł na wycieczkę dla całej rodziny. Samo uczucie przebywania głęboko pod powierzchnią ziemi robi niemałe wrażenie. Mnóstwo emocji dostarczają też rozmaite atrakcje przygotowywane przez organizatorów wypraw. Spacerowanie tajemniczymi korytarzami, spływy rzekami, jazda kolejką to zaledwie kilka z licznych atrakcji, jakie czekają na zwiedzających podziemne groty. Taka wizyta z pewnością stanie się wyjątkowym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Już dziś zaplanuj więc wizytę w którejś z popularnych polskich kopalni i ciesz się niezapomnianymi przeżyciami. Poniżej zgromadziliśmy najważniejsze informacje o kopalniach, które warto zwiedzić w Polsce.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce to niewątpliwie najsłynniejsza, a jednocześnie najstarsza polska kopalnia. Każdego roku odwiedzają ją setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy. To zarazem jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury, którego wyjątkowość potwierdza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemna trasa turystyczna, znajdująca się na głębokości od 64 do 135 metrów pod powierzchnią ziemi, powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Składa się z 20 komór o różnej wielkości. Zwiedzanie kopalni trwa około 2-3 godziny, a podczas wędrówki turyści muszą pokonać łącznie około 800 schodów. Wyjątkową atrakcją kopalni w Wieliczce jest możliwość skorzystania z oferty noclegowej 125 metrów pod ziemią. Noc spędzona w prawdziwej komorze solnej dostarcza niezapomnianych emocji i przeżyć. Pod ziemią wszystko wydaje się inne, czas płynie wolniej, a powietrze jest czystsze i nasycone minerałami. To doskonała okazja do wyciszenia się, odzyskania równowagi oraz odkrycia tajemnic podziemnej Wieliczki.

Tarnowskie Góry – kopalnia srebra

Węgiel, złoto, sól – te skarby ziemi wydobywano (a niektóre wciąż wydobywa się) w Polsce. Ale czy wiesz, że w naszym kraju istniały też kopalnie srebra? Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja, która przyciąga zarówno rodzimych, jak i zagranicznych turystów. Znajduje się na słynnej liście UNESCO. Kopalnia została zrekonstruowana w XVII i XIX wieku. Jest otwarta dla turystów od 1976 roku. Stanowi relikt dawnego górnictwa rud cynku oraz ołowiu i zarazem fragment sporej sieci tarnowskich podziemi. Jej długość wynosi 1740 metrów, z czego jedynie 270 metrów przepływa się łodziami, a resztę należy przejść pieszo. Zwiedzanie atrakcji trwa około 1,5 godziny i odbywa się na trasie zlokalizowanej 40 metrów pod ziemią. Panująca tu temperatura wynosi zaledwie 10 stopni Celsjusza, co oznacza, że wchodząc do kopalni, należy zadbać o odpowiedni ubiór.

Kopalnia w Złotym Stoku – dla poszukiwaczy złota

Skoro było srebro, musi być i złoto. W Złotym Stoku na Dolnym Śląsku tuż przy czeskiej granicy, znajduje się najsłynniejsza kopalnia złota w Polsce. Turyści mogą się tu poczuć tak, jakby wydobywali złoto. Na podróżujących czeka wiele atrakcji. Sztolnia Czarna, Sztolnia Gertruda, tajemniczy Chodnik Śmierci, a także mennica czy muzeum minerałów zapewnią wiele emocji i wrażeń zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Pod ziemią można podziwiać wodospad o wysokości 10 metrów – jedyny taki okaz w Polsce. Dodatkowe atrakcje, takie jak płukanie złota czy podziemny spływ łodzią uczynią wyprawę jeszcze ciekawszą. Wybierając się do kopalni w Złotym Stoku, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Pod ziemią panuje stała temperatura wynosząca około 7 stopni Celsjusza, zatem ciepła bluza albo kurtka przeciwdeszczowa są niezbędne.

Zabrze kopalnia Guido – zwiedzanie zabytkowej kopalni

Wartym zobaczenia miejscem jest też z pewnością kopalnia Guido. Zwiedzanie tej zabytkowej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu to ciekawa atrakcja dla całej rodziny. Miejsce to jest unikatem na arenie międzynarodowej. Kopalnię tworzą korytarze na dwóch poziomach: 170 oraz 320 metrów pod powierzchnią ziemi. Na pierwszym poziomie turyści mogą zapoznać się z metodami wydobywania węgla i pracy górników z przełomu XIX i XX wieku. Poziom ten wyróżnia się interaktywną formą zwiedzania, wzbogaconą efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Rozlegające się zewsząd rozmowy górników, trzaskanie stropów, a nawet pisk szczurów sprawiają, że zwiedzanie kopalni staje się jeszcze ciekawsze. Na tym poziomie znajduje się również kaplica.

Poziom 320 metrów jest równie interesujący. Znajdziesz tu wyrobiska w stanie pierwotnym, czyli takie, na których górnicy rzeczywiście pracowali i które pewnego dnia opuścili. Część znajdujących się tu pomieszczeń jest wykorzystywana na działalność rozrywkową i usługową. Turyści mogą zjeść posiłek w restauracji. Nierzadko odbywają się tu również koncerty oraz innego rodzaju spotkania z ciekawymi ludźmi.

Niezwykła kopalnia uranu w Kletnie

Na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika znajduje się kopalnia uranu w Kletnie. To najsłynniejsza kopalnia uranu w Polsce, która funkcjonowała w latach 1948-1953. Wydobyto tu 20 ton uranu. Dla turystów udostępniono sztolnię numer 18, stanowiącą wyodrębniony system wyrobisk umiejscowiony w najwyżej położonej części kopalni. Jej długość wynosi około 400 metrów. W środku zobaczysz wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów, takich jak kwarc, ametyst czy fluoryt. Sztolnia jest w pełni bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.

Kopalnia soli w Bochni

Jeśli interesują Cię niezwykłe kopalnie do zwiedzania, Twoje oczekiwania spełni kopalnia soli w Bochni. Jej początki sięgają 1248 roku. Dla zwiedzających przewidziano kilka atrakcyjnych tras o różnej formie i poziomie trudności. Kopalnia w Bochni pozwala podróżującym na zapoznanie się z dziejami tego miejsca w ramach Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, obejrzenie fluorescencyjnych halitów czy też doświadczenie ekstremalnej przygody podczas Historycznej Wyprawy w Stare Góry. Dzieci i dorosłych z pewnością zachwyci też przejazd podziemną kolejką i przeprawa łodzią w zalanej solanką komorze.

Partnerzy