Zresetuj hasło

Poczuj się jak w filmie – słynne miejsca w Polsce znane z dużego ekranu

Bajkowe plenery stworzone przez naturę, tajemnicze zamki, monumentalne pałace i niepozorne budynki – słynnych miejsc w Polsce, w których kręcono filmy, nie brakuje. Zobacz, jakie niezwykłe miejsca z filmów kino ocaliło przed zapomnieniem.

Gdzie kręcono „Wiedźmina”?

Netfliksowy serial „Wiedźmin” na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego zyskał ogromną popularność na całym świecie. To jednak niejedyny polski akcent w serialu. Zamek Ogrodzieniec jest bowiem miejscem, gdzie kręcono „Wiedźmina”. W okolicach zamku nagrano sceny wielkiej bitwy zjednoczonych wojsk Królestw Północy z armią Nilfgaardu.

Interesująca historia tego miejsca nie ogranicza się jednak tylko do popularnego serialu. Budowla mieści się na turystycznym szlaku Orlich Gniazd, przecinającym Jurę Krakowsko-Częstochowską. Legenda głosi, że w zamku od wieków straszy duch Stanisława Warszyckiego – byłego właściciela Ogrodzieńca, który za swe okrucieństwo i skąpstwo wobec poddanych został skazany na pobyt w piekle przez diabła. Dawny magnat wraca jednak na swe włości pod postacią czarnego psa ciągnącego za sobą długi łańcuch.

Gdzie kręcono „Opowieści z Narnii”?

W naszym kraju kręcono również sceny z innej słynnej filmowej sagi. Polska jest bowiem miejscem, gdzie kręcono „Opowieści z Narnii”. Już w pierwszej części serii znajdują się kilkusekundowe ujęcia z Białowieskiego Parku Narodowego – zamarznięte jezioro z filmu to zalew Siemianówka. Kilka ujęć powstało w baśniowej scenerii Gór Stołowych i na Dunajcu. Za tło w scenie snu Łucji posłużyły okolice labiryntu Błędne Skały i Wodospadu Kamieńczyk.

Słynne filmy kręcone w Krakowie

Piękny Kraków stał się tłem, a niekiedy ważnym bohaterem wielu filmów światowej sławy. Jednym z nich jest kultowy dramat Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, który kręcono m.in. w Fabryce Naczyń Emaliowanych, w dzielnicy Kazimierz oraz na dworcu. W filmie zagrało też wielu polskich aktorów. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem kasowym, a także filmem docenionym przez krytyków. Film zdobył aż 7 Oscarów. Obecnie w Krakowie mieści się muzeum Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym królewskim mieście.

Filmy kręcone w Warszawie – najsłynniejsze tytuły

W światowej sławy filmach możemy oglądać także pejzaże i znane miejsca stolicy. Na warszawskiej Pradze Roman Polański kręcił sceny ze swej słynnej produkcji „Pianista”. Stylizując stare budynki praskie, odtworzono wygląd stolicy z okresu II wojny światowej, z plakatami i tablicami z tamtego okresu. Kilka ująć nakręcono na krakowskim przedmieściu, ale za plan posłużyły przede wszystkim ulice Ząbkowa, Mała i Stalowa. Film ma na koncie trzy Oscary i stanowi obowiązkową propozycję nie tylko dla miłośników kina.

Sławne miejsca z filmów – cerkiew w Kniaziach

Być może cerkiew w Kniaziach, niewielkiej wsi na Lubelszczyźnie, nie mówi Ci zbyt wiele, ale już film „Zimna wojna” z pewnością tak. W tej niepozornej, od lat niszczejącej cerkwi grekokatolickiej rozgrywały się sceny spotkań kochanków granych przez Joannę Kulig i Tomasza Kota. Pozbawiony dachu budynek dodawał wyjątkowego nastroju rozgrywającej się fabule. Stał się miejscem, w którym dopełniała się smutna i piękna historia miłosna.

Cerkiew zbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku. Przez dekady obiekt niszczał, a jedynymi osobami, które troszczyły się o to, aby to świadectwo historii i dziedzictwa regionalnego nie popadło w zapomnienie, byli okoliczni mieszkańcy. Po sukcesie filmu łatwiej im dziś walczyć o ocalenie budowli i przekształcenie jej w turystyczną atrakcję.

Ciekawe filmy kręcone w Poznaniu

Stolica Wielkopolski również może poszczycić się międzynarodowymi produkcjami. Szczególnym zainteresowaniem filmowców cieszy się poligon w Biedrusku pod Poznaniem. W filmie „Dowód życia”, w którym główne role zagrali Russel Crowe i Meg Ryan, został on przedstawiony jako Czeczenia. Na terenie słynnego poligonu kręcono też m.in. serial „Czterej pancerni i pies”, dzieło „Ogniem i mieczem” czy historyczną superprodukcję „Kazimierz Wielki”.

Filmy kręcone we Wrocławiu – popularne produkcje

Na filmowej mapie Polski ważne miejsce zajmuje też Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska nakręcono wiele światowych hitów. Wrocław zasługuje też na miano mistrza kinowych przeobrażeń. Na wielkim ekranie miasto to udawało bowiem już zimnowojenny Berlin w „Moście szpiegów” Stevena Spielberga i „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego, Pragę w produkcji „Ja, Olga Hepnarova” Tomasa Weinreba i Petra Kazdy czy też Rotterdamem z lat dwudziestych ubiegłego wieku w „Charakterze” Mike’a van Diema.

Jakie filmy kręcono w Łodzi?

Łódź od wielu lat jest nazywana stolicą polskiego filmu. Stanowi również największy zbiór filmowych obiektów w naszym kraju. W Łodzi Andrzej Wajda kręcił swą „Ziemię obiecaną”, a Paweł Pawlikowski – „Idę”. W trakcie kilku wizyt w Polsce miasto to upodobał sobie również David Lynch, który nakręcił w nim „Inland Empire”. W tej produkcji pojawia się przede wszystkim Śródmieście, jednakże nie są to główne i najbardziej znane atrakcje miasta, a raczej zakamarki i zaułki.

Filmy kręcone w Polsce w Zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu to nie tylko jeden z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów pałaców w Polsce, ale również sceneria wielu produkcji filmowych. Wybudowany w XIII wieku pałac „zagrał” w dreszczowcu „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza. To właśnie tutaj kręcono też sceny filmów dla młodzieży, np. „Akademię Pana Kleksa” czy serial „Znak orła”. W murach zamku powstały również filmy „Dolina bogów” Lecha Majewskiego, „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego, a także bollywoodzka komedia akcji „Sapthagiri express” Aruna Pawara.

Co nakręcono w Gdańsku?

Jedno z najładniejszych polskich miast stało się tłem dla wielu produkcji filmowych najlepszych reżyserów. W Gdańsku Wajda nakręcił „Człowieka z marmuru”, „Człowieka z żelaza” oraz „Wałęsę. Człowieka z nadziei”. We „Wrogu numer jeden” Kathryn Bigelow gdańskie nabrzeże stało się lokalizacją kwatery CIA. W mieście nakręcono też obraz „Blaszany bębenek” Volkera Schlondorffa, na podstawie prozy Guntera Grassa pod tym samym tytułem.

Partnerzy