Zresetuj hasło

Parki rozrywki w Polsce – gdzie można zabrać dziecko na urodziny?

Urodziny dziecka to szczególny dzień. Warto odpowiednio go zaplanować, aby dostarczył jak najwięcej radości i wrażeń, które na długo pozostaną we wspomnieniach. W Polsce na szczęście nie brakuje miejsc, które nadają się do uczczenia tej okazji. Tym bardziej że nie musisz ograniczać się do atrakcji turystycznych we własnym mieście. Wyjazd z dzieckiem na weekend sam w sobie będzie przyjemnym doświadczeniem, a jeśli przy okazji odwiedzicie któryś z licznych parków rozrywki, wrażenia będą niezapomniane.

Co oferują parki rozrywki dla dzieci w Polsce?

Współczesne parki rozrywki dla dzieci – i nie tylko dla nich – kuszą mnóstwem atrakcji. Oprócz klasycznych wesołych miasteczek, które rozrastają się do coraz większych rozmiarów, znajdziemy też wiele bardziej wyspecjalizowanych obiektów. Od lat wielką popularnością cieszą się aquaparki, których głównym wyposażeniem są baseny, prowadzące do nich zjeżdżalnie oraz inne elementy związane z wodą. Duże zainteresowanie wzbudzają także parki tematyczne. Na terenie Polski można znaleźć niejeden jurajski park rozrywki z modelami dinozaurów w (ponoć) naturalnej wielkości, a często też z atrakcjami typowymi dla wesołego miasteczka lub przynajmniej rozbudowanym placem zabaw. Parki tematyczne mogą również nawiązywać do świata bajek, przyjąć formę miasteczka westernowego lub parku miniatur. Na tym jednak wybór się nie kończy. Ze starszymi dziećmi warto sprawdzić ekstremalne parki rozrywki, które dostarczą nie tylko dobrej zabawy, ale też sporej dawki adrenaliny. Z kolei z najmłodszymi można się wybrać do parków dmuchanych.

Dlaczego warto odwiedzać rodzinne parki rozrywki w Polsce?

Powodów, dlaczego powinniśmy zabrać dzieci w takie miejsce, jest kilka. Po pierwsze, to wciąż dość oryginalny pomysł na urodzinowy prezent, który w naszym kraju nie został jeszcze aż tak bardzo spopularyzowany. Jeżeli wcześniejsze urodziny były spędzane w domu lub najbliższej okolicy, taki wyjazd będzie naprawdę fantastyczną niespodzianką. W takich miejscach nie sposób się nudzić. Ponadto, jak już wcześniej wspomniano, parki atrakcji w Polsce są bardzo zróżnicowane. Dzięki temu możemy znaleźć obiekt idealnie dostosowany do wieku oraz zainteresowań dziecka. Oczywiście, większość z nich stawia na jak największą uniwersalność, aby dobrze bawili się także opiekunowie dzieci. Rodzinne parki rozrywki w Polsce są zatem miejscem zacieśniającym więzy między dziećmi i rodzicami. Tego rodzaju wyjazd zostanie z pewnością na długo zapamiętany. Szczególnie że zabawa w takim miejscu może trwać cały dzień.

Najlepsze wodne parki rozrywki w Polsce

Najczęstszym kryterium wyboru parku rozrywki jest jego lokalizacja. Nie będziemy przecież jechać na drugi koniec kraju, żeby odwiedzić obiekt podobny do tego, jaki znajduje się w naszej okolicy. Jeżeli jednak planujemy połączyć tego typu prezent urodzinowy z wyjazdem, warto wiedzieć, które parki rozrywki w Polsce dla dzieci cieszą się największą popularnością. Na początek przyjrzyjmy się aquaparkom. Jeżeli interesuje nas miejsce, w którym można spędzić cały dzień bez odczucia nudy, to świetnym wyborem okazuje się Park of Poland Suntago – największy kryty park wodny w naszym kraju, położony zaledwie 60 kilometrów od Warszawy. Znajdziemy tam strefę Relax z licznymi basenami, saunami oraz prawdziwymi palmami z tropikalnych krajów, a także strefę Jumango, wypełnioną kilkudziesięcioma zjeżdżalniami i wodnymi placami zabawa. W obiekcie nie zabrakło punktów gastronomicznych, dzięki czemu bawiącym się nie grozi głód. Inne duże aquaparki znajdziemy na północy kraju w Sopocie i Redzie, a także na południu – w Kielcach, Krakowie czy Zakopanem.

Gdzie do wesołego miasteczka w Polsce?

Zdecydowanie największym parkiem rozrywki w Polsce jest Energylandia, mieszczący się w Zatorze, około 60 kilometrów od Krakowa. Obiekt zajmuje obszar aż 43. hektarów, a skorzystanie ze wszystkich atrakcji zajęłoby ponoć 2-3 dni. Pomyślano o zapewnieniu rozrywki dla wszystkich grup wiekowych, od małych dzieci, przez nastolatków, po dorosłych. Ci ostatni najchętniej udają się na przejażdżkę najszybszym i najwyższym megacoasterem w kraju – zapewniającym nie mniejszy zastrzyk adrenaliny niż ekstremalne parki rozrywki dla dojrzałych uczestników. Młodsi mogą skorzystać z mniejszych rollercoasterów, licznych karuzel oraz innych atrakcji w czterech strefach tematycznych. Największym parkiem tematycznym jest natomiast Majaland Kownaty, znajdujący się w województwie lubuskim, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Zieloną Górą a Gorzowem Wielkopolskim. Dzięki temu, że cześć atrakcji znajduje się w zamkniętych pomieszczeniach, park jest otwarty przez cały rok, choć ze wszystkich atrakcji można skorzystać dopiero w cieplejszych miesiącach. Zainteresowanie tym obiektem jest tak duże, że w niektórych okresach należy dokonać rezerwacji. Podobne – choć mniejsze – miejsca znajdziemy też w innych rejonach Polski, w tym w pobliżu wszystkich większych miast.

Tematyczne parki rozrywki dla dzieci w Polsce

Większość dzieci na pewnym etapie rozwoju przechodzi przez fascynację dinozaurami. Warto wówczas odwiedzić jeden z licznych parków jurajskich, jakie mieszczą się na terenie naszego kraju. Największy jest JuraPark Krasiejów z około dwustoma modelami, natomiast najstarszy i najbardziej obfitujący w atrakcje – JuraPark Bałtów, wchodzący w skład Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego o powierzchni 100 ha. Co ciekawe, odkryto tu autentyczne szczątki dinozaurów. Na terenie parku w Bałtowie znajduje się ponad sto modeli dinozaurów, Muzeum Jurajskie, Oceanarium Prehistoryczne czy Park Miniatur, a ponadto wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Parki jurajskie mieszczą się też m.in. w Malborku, Nowęcinie koło Łeby, Zatorze, Szklarskiej Porębie czy Rogowie. Z innych parków tematycznych warto wyróżnić wspomniany już Majaland, który poza wielkim obiektem w Kownatach posiada też mniejszy w Góraszce pod Warszawą, a kolejny ma powstać w Gdańsku. Z najmłodszymi dziećmi warto udać się też do Sandomierza, gdzie działa największy park dmuchany w Polsce.

Partnerzy