Zresetuj hasło

Park Gródek w Jaworznie – dlaczego warto odwiedzić polskie Malediwy?

Poszukując ciekawych miejsc na przyjemną wycieczkę w południowej części kraju, nie sposób ominąć znajdującego się w Jaworznie niezwykle malowniczego Parku Gródek. Ze względu na oryginalne zagospodarowanie okrzyknięty został polskimi Malediwami i od kilku lat przyciąga coraz więcej turystów. Sprawdźmy, czym tak urzeka, jak do niego dojechać i dlaczego warto się tu wybrać z całą rodziną, a nawet z psem.

Historia parku

Co ciekawe dzisiejszy Park Gródek kiedyś był typowo przemysłowym terenem, gdyż w tutejszym kamieniołomie wydobywano dolomit dla Cementowni Szczakowa. W 1997 z powodu zaległości w opłatach doszło do wyłączenia prądu i unieruchomienia pomp, co doprowadziło do tego, że niektóre części wyrobiska zostały zalane i powstały cztery zbiorniki wodne. Obecnie obszar ten jest doskonałym przykładem prowadzonej w Polsce rekultywacji gruntów, pozwalającej na przywrócenie zniszczonym okolicom walorów przyrodniczych oraz stworzenie doskonałych warunków do rekreacji czy wypoczynku. Największą atrakcją tego miejsca są dwa stawy: „Orka” (znany ze znajdującej się tu bazy nurkowej oraz tego, że na jego dnie można zobaczyć zatopione koparki) oraz „Wydra”, który słynie z niezwykle malowniczych krętych drewnianych kładek wijących się tuż nad lustrem wody. Oprócz tego uwagę zwracają takie ciekawostki jak efektowne skały, lasy grądowe czy kwietna łąka. Turkusowa woda, niezwykłe widoki i zachwycająca przyroda zaowocowały w efekcie tym, że park w Jaworznie zaczął być znany pod nazwą polskie Malediwy, a jego zdjęcia coraz częściej zaczęły się pojawiać w internecie.

Polskie Malediwy Jaworzno jak dojechać?

Samo miasto, w którym znajduje się ta ciekawa atrakcja turystyczna, położone jest w województwie śląskim, choć ma też silne związki z małopolską. Aby zobaczyć Park Gródek i słynne polskie Malediwy, trzeba więc dojechać do miejscowości Jaworzno, a konkretnie do jej północno-wschodniej dzielnicy Pieczyska. Z Katowic jedzie się tu ok. pół godziny, podróż z Krakowa, jeżeli wybierze się autostradę A4 to ok. godzina jazdy, w przypadku alternatywnej bezpłatnej drogi trzeba doliczyć 15-20 minut. Można tu też dojechać komunikacją miejską i wysiąść na przystanku „Pieczyska Centrum Nurkowe”, który znajduje się w okolicy wejścia do parku.

Praktyczne informacje i ciekawostki

Warto wiedzieć, że to wspaniałe miejsce jest dostępne przez całą dobę i to całkowicie za darmo. Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy zastanawiają się, czy polskie Malediwy można odwiedzić z psem, gdyż nie ma przeciwwskazań do zabrania tu swojego czworonoga, trzeba tylko pamiętać o smyczy. W zbiornikach nie wolno się kąpać, ale spacer krętymi kładkami na pewno będzie doskonałą alternatywą wynagradzająca ten zakaz. Mnogość wygodnych ścieżek, punkty widokowe i altanki umożliwiają zabranie na wycieczkę nawet maluchów w dziecięcych wózkach, bez obaw można tu więc przyjechać zarówno z większymi, jak i małymi dziećmi. Przepiękny krajobraz jest też inspiracją dla fotografów, którzy często robią tu zdjęcia przyrody lub organizują klimatyczne i oryginalne sesje ślubne. Ciekawostką jest również fakt, że na terenie parku nad zbiornikiem Orka funkcjonuje baza nurkowa przyciągająca amatorów tego sportu z całej Polski, a ci którzy zejdą pod wodę, zobaczą zatopione w tym miejscu koparki, czy domek i bunkier strzałowy.

Park Gródek – wiele atrakcji w jednym miejscu

Każdego, kto odwiedzi znajdujące się w południowej Polsce Jaworzno, zachęcamy do tego, aby zobaczył słynne Malediwy. Do Parku Gródek łatwo dojechać, można tu zabrać całą rodzinę i psa, a niezwykłe walory przyrodnicze oraz interesująca infrastruktura pozwolą na cudowny wypoczynek czy zrobienie efektownych zdjęć, które będą oryginalną pamiątką aktywnie spędzonych chwil na łonie natury.

Partnerzy