Zresetuj hasło

Noclegi dla pracowników – czym się charakteryzują hotele pracownicze?

Wielu z nas, myśląc „pokoje pracownicze”, wyobraża sobie pomieszczenia, których standard, wyposażenie oraz stan techniczny, delikatnie mówiąc, pozostawiają wiele do życzenia. Tymczasem obecnie, ten stereotypowy model myślenia nie ma już nic wspólnego z rzeczywistością. Współczesne pokoje do wynajęcia dla pracowników to coraz częściej nowoczesne, komfortowo wyposażone ośrodki, w których nie brakuje licznych udogodnień. Czym zatem powinien charakteryzować się hotel robotniczy?

Co to jest hotel robotniczy?

Jak sama nazwa wskazuje, hotele pracownicze to miejsca oferujące nocleg dla pracowników – zarówno stałych, jak i sezonowych. Podstawowym celem takich pomieszczeń jest zapewnienie komfortowych warunków mieszkalnych oraz wypoczynkowych dla osób pracujących w delegacjach pracowniczych. Wysokiej klasy pokoje pracownicze powinny więc zapewnić funkcjonalność podobną do pozostałych ośrodków wypoczynkowych: hosteli czy pensjonatów. I faktycznie, z roku na rok obserwujemy wzrost standardu tego rodzaju lokalizacji, które obecnie niczym nie przypominają już zaniedbanych i zniszczonych reliktów przeszłości z czasów PRL.

Tradycyjny hotel, a hostel dla pracowników – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy instytucjami oferującymi pokoje dla pracowników a „klasycznymi” hotelami jest przeznaczenie obiektu. Hotele turystyczne i ośrodki wczasowe to miejsca, w których zamieszkać lub przenocować może każdy, podczas gdy hotel robotniczy przystosowany jest do pobytu pracowników. Można powiedzieć, że na tym różnice się kończą, ponieważ podobnie jak tradycyjne hotele, również hostele pracownicze oferują bogatą funkcjonalność i wszystkie niezbędne udogodnienia.

Czym charakteryzuje się nowoczesny hotel dla pracowników sezonowych?

Oczywiście, standard w pokojach dla pracowników nie będzie pewnie tak wysoki, jak w cztero- czy pięciogwiazdkowym hotelu, ale przecież nie to jest najważniejsze. Pracownicy przebywający w hotelach robotniczych doceniają niskie koszty zakwaterowania, szczególnie jeśli ich pobyt trwa więcej niż kilka dni. Oprócz atrakcyjnych cen dobry hotel dla pracowników sezonowych powinien charakteryzować się nowoczesnym wyposażeniem. Meble wypoczynkowe, sprzęt AGD/RTV, Internet czy dostęp do telewizji to dziś absolutny standard, pozwalający pracownikom utrzymać kontakt z bliskimi oraz zapewniający dostęp do bieżących informacji.

Pomieszczeniem, w które powinien być wyposażony dobry nocleg dla pracowników, jest ogólnodostępna kuchnia pozwalająca na łatwe przygotowywanie posiłków. Równie ważna jest komfortowo wyposażona łazienka. Nowoczesne hostele pracownicze to zwykle miejsca bardzo dobrze utrzymane, ponieważ o czystość w nich dbają profesjonalne firmy sprzątające.

Hotele pracownicze – dlaczego warto z nich korzystać?

Podstawowym powodem, dla którego tak wielu pracodawców wybiera hotel dla pracowników sezonowych, jest przystępna cena takiego noclegu. Jak się jednak okazuje, zalet pobytu w hostelu pracowniczym może być znacznie więcej. Plusem jest m.in. atrakcyjna lokalizacja takich miejsc, które coraz częściej powstają w centrum miast, w bliskim otoczeniu sklepów i niezbędnych usług. Połączenie walorów ekonomicznych, funkcjonalności oraz wysokiego komfortu sprawia, że miejsca oferujące pokoje do wynajęcia dla pracowników cieszą się niesłabnącą popularnością.

Partnerzy