Zresetuj hasło

Dodaj obiekt

Gdzie najlepiej wybrać się na żagle w Polsce?

Mazury zachwycają niezwykłym pięknem przyrody i malowniczymi krajobrazami. W regionie tym atrakcje dla siebie znajdą zarówno fani jezior, żeglarstwa i wędkowania, jak i miłośnicy wycieczek rowerowych czy zwiedzania zabytków. Sprawdź najładniejsze miejsca na Mazurach, które warto zobaczyć.

Mazury piękne miejsca – Giżycko

Jeśli zastanawiasz się, co przede wszystkim warto zwiedzić, wybierając się na Mazury, najpiękniejsze miejsca znajdziesz w okolicach Giżycka. Miasto to jest nazywane stolicą Mazur. To miejscowość, która ma na swoich terenach najwięcej wód w Polsce. Wyróżnia się pięknymi, malowniczymi widokami i bliskością natury. W Giżycku zrelaksujesz się i odpoczniesz od codziennych trosk, a także zwiedzisz ciekawe zabytki, np. Twierdzę Boyen. Historia tego imponującego kompleksu o powierzchni ok. 100 hektarów sięga XIX wieku. Znajdziesz tu trzy szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka też park linowy Wiewióra.

Święta Lipka

Warta zobaczenia jest również Święta Lipka. To niewielka miejscowość, w której znajduje się słynna bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół z klasztorem i historycznym obejściem krużgankowym należy do grona najpiękniejszych i najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Święta Lipka cieszy się szczególną renomą miejsca świętego. Legendy głoszą, że niewidomi odzyskiwali tu wzrok, a przechodzące owieczki klękały.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Park Dzikich Zwierząt zlokalizowany w Kadzidłowie to dla wielu osób najlepsze miejsce na Mazurach, cieszące się szczególną popularnością wśród dzieci. To niezwykła atrakcja dla miłośników przyrody. W placówce zobaczysz dzikie zwierzęta z bliska, przebywające w warunkach zbliżonych do naturalnych, bez krat i klatek. Park stanowi więc przeciwieństwo klasycznych ogrodów zoologicznych. Możesz go zwiedzić z kompetentnym przewodnikiem, który opowiada ciekawe historie o każdym zwierzaku.

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec i okolice to najbardziej polecane miejsca na Mazurach dla fanów historii, a zwłaszcza czasów II Wojny Światowej. W samym sercu Mazur zlokalizowane są ruiny głównej kwatery Adolfa Hitlera. Porośnięte drzewami, zamaskowane miasteczko znajdujące się w lesie składa się z ok. 200 budynków. Należą do nich m.in. baraki, schrony, elektrownia, dwa lotniska, ciepłownie, wodociągi, a także dwie centrale dalekopisowe, urządzenia klimatyzacyjne oraz dworzec kolejowy. W 1944 r. Wilczy Szaniec zamieszkiwało ponad 2000 osób. Na terenie tym Hitler podejmował najważniejsze decyzje dotyczące wojny.

Piękne miejsca na Mazurach – Mikołajki

Mikołajki i okolice to dla wielu turystów najlepsze miejsca na Mazurach. Miejscowość ta jest czasami nazywana „Mazurami w pigułce” ze względu na to, że znajdziesz w nim wszystko to, z czego słynie region. Do najważniejszych atrakcji należą słynne jeziora: Mikołajskie, Tałty i Śniardwy z popularnymi szlakami żeglarskimi. Miłośnicy przyrody odkryją natomiast dzikie miejsca na Mazurach i piękno przyrody w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Wszystkim osobom chcącym poczuć prawdziwą atmosferę Mikołajek polecamy natomiast tętniącą życiem wioskę żeglarską z licznymi tawernami, w których zjesz smaczne ryby od lokalnych rybaków i posłuchasz koncertów szantowych. W miejscowości tej warto też odwiedzić rynek z pomnikiem Króla Sielaw oraz Muzeum Reformacji.

Owczarnia

Muzeum Mazurskie w Owczarni to obowiązkowy punkt na mapie dla każdego, kto chciałby zapoznać się z dziedzictwem i kulturą Mazurów. To bardzo interesujące miejsce, w którym znajdziesz pamiątki po dawnych mieszkańcach ziemi mazurskiej, w tym m.in. meble, wyposażenie kuchenne, obrazy, przedmioty codziennego użytku, bogaty księgozbiór i broń. Na uwagę zasługuje tzw. czarna kuchnia, będąca jedną z nielicznych atrakcji tego typu w Polsce.

Kętrzyn

Podczas wypoczynku na Mazurach warto również odwiedzić Kętrzyn. To średniowieczne miasto z wieloma zabytkami, m.in. odbudowanym zamkiem krzyżackim, bazyliką św. Jerzego i cerkwią pw. Narodzenia NMP. Na najmłodszych turystów czeka Konsulat Św. Mikołaja, a miłośnicy zwierząt ucieszą się z kompleksu stajni Stado Ogierów. Mazury to bez wątpienia cud Natury, jak głosi popularne hasło. W tym wyjątkowym miejscu każdy znajdzie moc atrakcji dostosowanych do swoich oczekiwań i zainteresowań.

Partnerzy