Zresetuj hasło

Najlepsze sanatoria w Polsce – TOP10

Sanatoria, inaczej zwane również uzdrowiskami, umożliwiają leczenie i rehabilitację między innymi za pomocą rekreacji i kontaktu z naturą. Każde z miejsc, mających status sanatorium, dysponuje niepowtarzalnym klimatem lub zasobami naturalnymi, które mają pozytywny wpływ na zdrowie organizmu ludzkiego. Niezależnie od tego, czy szukasz sanatorium ze względu na problemy ze zdrowiem, czy też profilaktycznie, dowiedz się, jakie są najlepsze uzdrowiska w Polsce.

Najlepsze uzdrowiska w Polsce

Konstruując nasze zestawienie najlepszych miast uzdrowiskowych, sugerowaliśmy się bogactwem oferowanych przez nie zasobów, atrakcyjnością i popularnością. Część z proponowanych przez nas obiektów oferuje leczenie uzdrowiskowe sanatoryjne, natomiast część również szpitalne. Zachęcamy do zapoznania się z listą TOP10 najlepszych sanatoriów w Polsce!

1. Szczawnica

W Szczawnicy znajduje się ponad 10 sanatoriów i pijalnia wód mineralnych „Dom nad Zdrojami”. Szczawnica będzie odpowiednim kierunkiem dla osób chcących wypocząć, czy też dla osób z problemami z układem oddechowym i krążenia. Szczawnica słynie z oryginalnej architektury i rzeźbiarstwa. Znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy przyrody, historii, kultury, sztuki i aktywnego wypoczynku.

2. Ustroń

Ustroń po raz pierwszy wymieniony został w źródłach pisanych w XIV wieku. Można zobaczyć tutaj piękne, drewniane zabudowy i zachwycające krajobrazy. W Ustroniu znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych, górskich i spacerowych, w tym specjalny – sanatoryjny. Ustroń jest również doskonałym miejscem na zimowy wypad, bowiem mamy tutaj do dyspozycji aż trzy ogromne ośrodki narciarskie.

3. Krynica-Zdrój

Tworząc zestawienie najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce, wiedzieliśmy od razu, że nie może w nim zabraknąć Krynicy-Zdrój! Miasto to leży tuż przy potoku Kryniczanki, która słynie z leczniczych właściwości swoich źródeł i zalewów. Oprócz ogromnej liczby uzdrowisk i sanatoriów znajdziemy tutaj również zachęcające zabytki, takie jak liczne wille czy cerkwie.

4. Szczawno-Zdrój

To niewielkie miasteczko położone w województwie dolnośląskim. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XIV wieku. Można znaleźć tutaj pijalnię wód mineralnych, teatr zdrojowy, park zdrojowy i zdrojowe centrum kultury.

5. Polańczyk

Polańczyk wyróżnia duża liczba miejsc dla odwiedzających sanatoria, czyste powietrze i świetnej jakości woda. Ma bardzo szeroką ofertę leczonych schorzeń i dolegliwości. Wykonuje się tu zabiegi w tężniach solankowych. Pacjenci mogą korzystać z inhalacji, krioterapii, fototerapii czy krenoterapii.

6. Ciechocinek

Znajdziemy tutaj wiele rodzajów wód leczniczych, a wśród nich borowe, jodkowe, bromkowe czy chlorkowo-sodowe. To najprawdopodobniej dzięki nim Ciechocinek uzyskał miano jednego z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Znajdziemy tutaj również park zdrojowy, wraz z niesamowitymi krajobrazami oraz florą i fauną.

7. Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój wyróżnia ogrom zabytków i miejsc, w których można aktywnie wypoczywać. A jak wiadomo, człowiek do zdrowia potrzebuje właśnie ruchu. Sanatoria funkcjonują w zabytkowych budynkach, a miasto dysponuje doskonałej jakości wodą i powietrzem. Można tutaj wybrać się na spacer do ogrodu botanicznego lub parku zdrojowego. Warto zobaczyć miejsca, takie jak:

– park centralny i park Moniuszki,

– pijalnia wód mineralnych i wieża zegarowa,

– liczne wille i zabytkowe domy.

W okolicy wsi znajdują się także zamek Karpień, jaskinia Radochowska i skały stołowe.

8. Nałęczów

W Nałęczowie leczymy głównie choroby kardiologiczne. Znajdziemy tutaj duży park zdrojowy z zabudową zabiegową. Wśród najpopularniejszych sanatoriów Nałęczowa można wyróżnić sanatorium Stare Łazienki czy sanatorium Fortunat. Podobnie jak Ciechocinek i Krynica-Zdrój swoją popularność zawdzięcza między innymi rozlewniom wód mineralnych.

9. Muszyna

W Muszynie leczy się głównie choroby układu oddechowego, pokarmowego i krążeniowego. Miasto dysponuje doskonałej jakości wodami mineralnymi. Oprócz sanatoriów znajdziemy tutaj baseny, stoki narciarskie czy imponujące zabytki, takie jak:

– Powstały w XIV wieku zamek w Muszynie,

– Muzeum Regionalne w Muszynie wraz z ogromnymi zbiorami dotyczącymi historii miasta i mniejszości etnicznych zamieszkujących jego teren,

– Barokowy Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie.

10. Inowrocław

Inowrocław jest miastem silnie związanym z historią Polski. Znajdziemy tutaj liczne sanatoria, uzdrowiska i tężnię solankową. Oprócz tego punktem obowiązkowym każdego pobytu w Inowrocławiu powinien być spacer nad jeziora lub wizyta w Parku Krajobrazowym Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci wybrać najlepsze sanatorium, zarówno do leczenia dolegliwości, jak i w celach profilaktycznych czy też rekreacyjnych. Żeby jednak pobyt w miejscowości o statusie sanatorium przebiegał bezproblemowo, warto wcześniej znaleźć odpowiedni nocleg. W tym celu polecamy skorzystać z wyszukiwarki noclegów Śpij Tanio, która pomaga znaleźć nocleg odpowiadający najróżniejszym potrzebom na terenie całej Polski!

Partnerzy