Zresetuj hasło

Najczystsze jeziora w Polsce 2021

Weekend albo dłuższe wakacje nad jeziorem to dla wielu osób idealny sposób na relaks. Piękne, zielone otoczenie i śpiew ptaków sprawiają, że coraz więcej urlopowiczów wybiera ten sposób wypoczynku. Jeśli chcesz w pełni poczuć przyjemność płynącą z obserwowania zwierząt albo zanurzania stóp w krystalicznej wodzie, zdecyduj się na urlop nad akwenem o doskonałej przejrzystości. Dowiedz się, jakie są najczystsze jeziora w Polsce. Ranking z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji o wyborze ulubionego jeziora na wypoczynek.

Jezioro Powidzkie (Pojezierze Gnieźnieńskie)

Jezioro Powidzkie o głębokości do 50 m i powierzchni 11 km2 znajduje się zaledwie 14 km od głównej drogi z Poznania do Warszawy, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Jego nazwa pochodzi od pobliskiej miejscowości Powidz. Akwen ten uznawany jest za najczystsze jezioro w Wielkopolsce z wodą o I klasie czystości, która jeszcze do niedawna określana była jako pitna. Dzięki krystalicznym wodom przyciąga nurków, amatorów relaksu, ciszy i spokojnego biwakowania w gronie przyjaciół, a także miłośników żeglowania. Na jeziorze nie można korzystać z maszyn ze spalinowymi silnikami. W otoczeniu brak jest ośrodków przemysłowych, a najbliższe tereny zamieszkują tylko właściciele gospodarstw agroturystycznych i działek rekreacyjnych. Atutem tego rejonu są też klimatyczne plaże z płytkim wejściem do jeziora.

Jezioro Gim (Warmia i Mazury)

Jezioro Gim jest z kolei uznawane za najczystsze jezioro na Mazurach. Znajduje się przy niewielkiej wsi Nowa Kaletka. Teren ten objęty jest strefą ciszy, co gwarantuje błogi relaks niezakłócony rykiem motorówek. Przez jezioro przepływa rzeka Radunia, na której odbywają się spływy kajakowe. Na miłośników opalania czekają malownicze plaże m.in. w Zaworach i Chmielnie. W czystej wodzie żyją szczupaki, okonie i sielawy, dzięki czemu tereny te stanowią idealny teren dla fanów wędkowania. Na wschodniej części jeziora mieści się niewielka wysepka, na której lubią przesiadywać kormorany. Na północy natomiast wybudowano ośrodki wczasowe.

Jezioro Wielewskie (Pojezierze Kaszubskie)

Najczystsze jezioro na Kaszubach to Jezioro Wielewskie. Jego wody zaliczane są do I klasy czystości. Akwen znajduje się w małej odległości od Parku Narodowego Borów Tucholskich, na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Teren ten słynie z malowniczych terenów leśnych, zapraszających na długie spacery i wycieczki rowerowe. W jeziorze żyją raki, co najlepiej świadczy o skali czystości i przejrzystości wody. W pobliżu mieści się natomiast park linowy, ośrodek jazdy konnej i miejsce pozwalające na zagranie w paintballa, dzięki czemu tereny te zapewniają znakomitą rozrywkę nie tylko fanom wędkowania albo nordic walkingu.

Jezioro Białe (Równina Łęczyńsko-Włodawska)

Najczystsze jeziora w Polsce występują również na wschodzie kraju. Zlokalizowane niedaleko wsi Okuninka i rzeki Włodawa Jezioro Białe wyróżnia się krystalicznie czystą i idealnie przejrzystą wodą. Tereny wprost zachęcają do odpoczynku: łowienia ryb, wylegiwania się na plaży, spacerów po lesie albo pływania rowerem wodnym. W pobliżu mieści się Sobiborski Park Krajobrazowy zachwycający pięknem przyrody i śpiewem ptaków. Okoliczne ośrodki wypoczynkowe pozwalają na zarezerwowanie noclegów i spędzenie nad jeziorem dłuższego czasu.

Jezioro Lubie (Pojezierze Drawskie)

Jezioro Lubie uznawane jest nie tylko za najczystsze jezioro w Polsce na Pojezierzu Drawskim, ale również za jeden z najpiękniejszych akwenów w okolicy. Wszystko to dzięki urozmaiconej linii brzegowej, bogatej roślinności oraz czystej wodzie. Atuty te zapewniają idealne warunki dla miłośników wędkowania, spokojnego relaksu na łonie natury lub fanów sportów wodnych, m.in. windsurfingu, żeglowania czy kajaków. Po północnej stronie jeziora zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Jezioro Ińskie (Pojezierze Ińskie)

Bardzo czyste jeziora w Polsce znajdują się także w gminie Ińsko w województwie zachodniopomorskim. Jezioro Ińskie leży na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego. Zachwyca bogatą florą i fauną, które przyciągają ornitologów i wędkarzy. Niegdyś w akwenie żyły raki, czego pamiątką jest stojący nieopodal jeziora pomnik. Krystalicznie czyste wody, malownicze lasy i polne ścieżki wokół zachęcają do aktywności: spacerów, żeglowania czy jazdy na rowerze. W Ińsku znajduje się też rozbudowana infrastruktura noclegowa.

Jezioro Czyste (Pojezierze Iławskie)

Jezioro Czyste, zwane także Jasnym, rzeczywiście wyróżnia się wysoką czystością wód. To jedno z najczystszych, a także najciekawszych lazurowych akwenów w kraju. Krystaliczna woda pochodzi bowiem ze stopionej bryły lodu zalegającej pod grubymi warstwami piasku. W rezultacie światło słoneczne przebija się przez wodę na głębokość nawet do 15 m. Woda wykazuje jednak dużą kwasowość, co sprawia, że niestety jezioro jest ubogie w gatunki roślin i zwierząt. W akwenie żyją przede wszystkim okonie. Powyższy ranking zawiera tylko część propozycji wyjątkowo czystych i pięknych jezior w kraju. Jeśli planujesz wyprawę nad najczystsze jeziora Polski, zestawienie z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego akwenu.

Partnerzy