Zresetuj hasło

Miasto Krzyżaków, czyli zwiedzamy Malbork

Malbork to popularne wśród turystów miasto w województwie pomorskim, malowniczo ulokowane nad rzeką Nogat. Sławę przyniosła mu potężna twierdza krzyżacka – budowla wyjątkowa nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Słynny zamek nie jest jednak jedyną atrakcją, którą wyróżnia się Malbork. Co zwiedzić w tym mieście? Sprawdź krótki przewodnik po atrakcjach Malborka.

Zamek Malbork

Zwiedzanie Malborka warto rozpocząć od słynnego zamku. Początki warowni sięgają 1276 roku, gdy na tereny te przybył i osiadł Zakon Krzyżacki. Nowe miasto i budowlę nazwano Marienburg (od imienia Maryi), a polska nazwa to właśnie Malbork. Forteca przez wieki była symbolem wielkości i potęgi Państwa Krzyżackiego. Powstawała etapami – budowa rozpoczęła się w 1280 roku, ale zakończyła dopiero w XV wieku. W czasie II wojny światowej znaczna część zamku została zniszczona. Kolejne etapy odbudowy i konserwacji trwają już niemal od sześciu dekad.

Monumentalny obiekt ma dziś ponad 700 lat i zajmuje ponad 21 hektarów terenu. Mury obronne ciągną się na długości ponad 5 kilometrów. Warownia jest prawdziwym unikatem w skali światowej. Od 1997 roku zamek w Malborku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. To niezwykłe miejsce warto koniecznie odwiedzić podczas pobytu w Malborku lub okolicach.

Atrakcje Malbork – muzeum miejskie

Muzeum Miasta Malbork to dość nowa atrakcja miejscowości. Placówka rozpoczęła swą działalność w 2018 roku. Jej siedzibę stanowi piękna willa pochodząca z końca XIX wieku. Muzeum gromadzi zdjęcia, książki, dokumenty i przedmioty związane z historią miasta. Większość eksponatów i zbiorów pochodzi od dawnych lub aktualnych mieszkańców Malborka.

Twierdza Malbork

Wartym odwiedzenia miejscem jest też z całą pewnością pruski fort wzniesiony w latach 1899-1903 i mocno rozbudowany po I wojnie światowej. Twierdza miała służyć obronie mostów w Tczewie i Malborku. Dziś miejsce jest opuszczone i niestety niszczeje, ale wciąż potrafi zachwycić. Z pewnością warto je zobaczyć podczas wizyty w tym mieście.

Ratusz Staromiejski

Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku miejski ratusz zachwyca swym majestatycznym wyglądem. Przez kolejne wieki wielokrotnie ulegał niszczeniu w wyniku pożaru czy wojen. Dziś odbudowana strzelista budowla zachwyca gotycką architekturą. W narożach znajdują się nadwieszone wieżyczki i ozdobne szczyty, na dachu mieści się neogotycka latarenka, a w dolnej kondygnacji otwarte są obszerne podcienia. Obecnie w obiekcie mieści się Miejski Dom Kultury „Ratusz”.

Park linowy Jumpy Park

W mieście na zwiedzających czekają nie tylko historyczne atrakcje. W Malborku dostępnych jest też wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić jako odskocznię od zabytków i muzeów. Park linowy Jumpy Park to miejsce idealne do rozładowania nieskończonej dziecięcej energii, ale również dorośli będą się w nim świetnie bawić. Wizyta w parku zapewnia rozrywkę na długi czas. Atrakcje parkowe znajdują się na świeżym powietrzu, dlatego zabawa zapewnia też dodatkową korzyść w postaci zdrowego dotlenienia organizmu.

Partnerzy