Zresetuj hasło

Małe i spokojne miejscowości nad morzem

Niewątpliwie Bałtyk jest piękny. Jednak w sezonie plaże bywają zatłoczone, podobnie jak główne deptaki popularnych kurortów. Rzeszom turystów ścisk, gwar czy głośna muzyka nie kojarzą się z wypoczynkiem, dlatego coraz częściej stronią od takich miejsc. Nie znaczy to jednak, że rezygnują z wyjazdu. Korzystają z alternatywy, wybierając spokojne miejscowości nad morzem. Gdzie można pojechać, aby uniknąć tłumów?

Spokojne miejsce nad morzem na wakacje

Wczasowicze, którzy lubią ciszę i spokój, mają dwa wyjścia. Mogą szukać wiosek oddalonych od kurortów lub wybrać lokalizację w bliskim sąsiedztwie modnego miasta. Za idealny przykład może służyć wioseczka o nazwie Sasino, znajdująca się niedaleko Łeby. Niezwykle malownicza, klimatyczna, po wakacjach to praktycznie odludne miejsce nad morzem. Na stałe zamieszkuje je zaledwie pół tysiąca ludzi.
Niedaleko Łeby mieści się także Kopalino. Od morza dzieli je 2 km, dodatkowo uroku dodają wsi widoki lasów oraz jezior. To miejscowość ciesząca się dużym uznaniem miłośników bliskiego kontaktu z przyrodą. Lubią ją amatorzy długich spacerów oraz jazdy na rowerze – ma rozbudowaną sieć szlaków.
Nieco dalej, bo 10 km od Łeby, ulokowało się kolejne ustronne miejsce nad morzem, czyli Sarbsk. Turyści mają w nim gwarancję wypoczynku na łonie natury, blisko morza oraz pięknego jeziora. Mogą też skorzystać z okazji, aby zwiedzić Sea Park Sarbsk. To park wodny poświęcony historii Pomorza, mieszkańcom bałtyckich wód oraz szeroko rozumianej marynistyce.

Urocze małe miejscowości nadmorskie

Urocze, ciche miejsca doskonałe na urlop można znaleźć nie tylko blisko Łeby. Kilka z nich leży w bliskim sąsiedztwie Jastrzębiej Góry. Niespełna 5 km dzieli kurort od osady o nazwie Czarny Młyn, kameralnej, a do tego mającej dostęp do ładnej plaży. Osoby, które pragną cieszyć się nadmorskim klimatem, będą zadowolone z wyboru tej lokalizacji. Odprężą się nad brzegiem morza bez hałasu czy tłoku.
Równie szczęśliwi będą urlopowicze, którzy wybiorą Ostrowo. Jak przystało na małe miejscowości nad morzem, zarówno ona, jak i pobliskie Odargowo czy inne wsie przyciągają amatorów ciszy oraz spokoju. Kaszubski krajobraz oczarował już wiele osób. Ostrowo leży między Jastrzębią Górą a Karwią, kusi opcją spacerów brzegiem rzeki Czarna Woda oraz bliskością Jeziora Żarnowieckiego. Porastające okolicę sosnowe lasy to kolejny atut skłaniający do przyjazdu tutaj, a nie do głośniejszych sąsiadów.

Wieś nad morzem – w sam raz na urlop

Możliwość wypoczynku w otoczeniu lasu to ogromna zachęta dla wczasowiczów poszukujących ciszy. Urocze, spokojne miejsca nad morzem często znajdują się blisko zieleni, tak jak np. Lubiatowo. Leży tuż obok Kopalina, a do morza można z niego dotrzeć w ciągu półgodzinnego spaceru. W pobliżu nie ma żadnego dużego kurortu, więc goście mają pewność, że wypoczną.
Nadmorskie lasy otaczają też letniskową kaszubską wieś o nazwie Białogóra. Pokochają ją fani przyrody – prócz niewielkiej odległości od brzegu morza (1,5 km) kusi ruchomymi wydmami, jeziorem, rzeką oraz dwoma rezerwatami. Podobne warunki można znaleźć w Parszczycach, Łukęcinie czy Smołdzińskim Lesie.

Klimatyczne miejsca nad morzem

Wielu turystów odwiedza ciche miejsca nad morzem, aby delektować się mikroklimatem, a także zwiedzać okolicę na rowerze. Wielbiciele dwóch kółek wybierają urodziwe nadmorskie wioseczki takie jak Łokciowe czy Smołdzino. Przebiega przez nie szlak rowerowy od jeziora Gardno po Łebę oraz Ustkę. Kolejna propozycja to Niechorze, mała miejscowość z własnym kąpieliskiem oraz przystanią morską. Przecinają ją trzy trasy turystyczne, w tym Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego.
Na koniec warto powrócić do tematu rezerwatów przyrody. Wiele z przytoczonych wyżej wiosek czy osad leży w pobliżu obszarów niezwykle cennych pod względem przyrodniczym. To nie tylko ustronne punkty nad Bałtykiem, lecz również miejsca, w których można podziwiać lokalną faunę i florę. Na takie warunki mogą liczyć turyści wypoczywający we wsi Żarnowska. Poza ruchomymi wydmami czeka na nich ptasi rezerwat „Żarnowskie Lęgi”, łąki, na których odbywa się rykowisko jeleni oraz Jezioro Łebskie, idealne do uprawiania sportów wodnych.
Wyjątkowy charakter ma także Mikoszewo, w którym Wisła uchodzi do morza. W pobliskim rezerwacie żyją rzadkie gatunki ptactwa wodnego oraz foki.
To zaledwie ułamek urodziwych miejscowości położonych nad polskim morzem. Jak widać, nie trzeba wcale ograniczać się do dużych kurortów, aby spędzić wymarzone wakacje nad Bałtykiem.

Partnerzy