Zresetuj hasło

Jak aktywować bon turystyczny?

Wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku Polski Bon Turystyczny ma pomóc w organizacji rodzinnego wypoczynku w czasach pandemii COVID-19. Aby skorzystać z tej jednorazowej, bezzwrotnej zapomogi, należy dokonać prawidłowej aktywacji usługi. Z tego artykułu dowiesz się, jak aktywować bon turystyczny, oraz na co można wykorzystać otrzymane środki. Odpowiadamy także na pytanie o to, do kiedy bon turystyczny jest ważny.

Czym jest bon turystyczny i komu przysługuje?

Tylko w ciągu pierwszych 24 godzin od momentu, gdy rząd wprowadził bon turystyczny, aktywacja usługi wykonana została ponad 51 tysięcy razy. Dobitnie pokazuje to skalę zainteresowania, jaką od momentu wejścia w życie cieszy się ta jednorazowa zapomoga. W ramach działań Państwa, mających na celu minimalizację negatywnych skutków pandemii COVID-19 dla gospodarstw domowych, ustawą z dnia 24 lipca 2020 wprowadzono Polski Bon Turystyczny. To właśnie turystyka jest jedną z tych branż, które spowodowany epidemią koronawirusa lockdown dotknął najbardziej. Jednorazowy bon o wartości 500 zł na każde dziecko można więc postrzegać na dwa sposoby: – jako bezzwrotne wsparcie dla rodzin z dziećmi na organizację wypoczynku, – jako jedną z form pomocy dla branży turystycznej. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje rodzinom, które wychowują co najmniej 1 dziecko. W odróżnieniu od 500+ bon turystyczny nie jest świadczeniem cyklicznym. Przyznane przez Państwo środki można wykorzystać tylko raz. Jeśli wydatek wyniesie mniej niż 500 zł, pozostała kwota nadal będzie do dyspozycji dziecka – rodzic lub opiekun może więc jednym bonem pokryć koszty nawet kilku wyjazdów, lub atrakcji dla dzieci.

Bon turystyczny – jak aktywować?

W przypadku dzieci z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności wysokość bonu turystycznego ulega podwojeniu i wynosi 1000 zł. Bon przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia, nie wlicza się do wysokości dochodu i podobnie jak 500+ nie podlega opodatkowaniu. Kiedy aktywować bon turystyczny? Można to zrobić w dowolnym momencie, zakładając konto na portalu PUE ZUS. Sporym udogodnieniem jest z pewnością fakt, że aby móc skorzystać ze wsparcia, nie trzeba składać żadnego wniosku. Bon przyznawany jest bez kryterium dochodowego, niezależnie od statusu majątkowego rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.

Aktywuj bon turystyczny!

Aby dokonać aktywacji bonu turystycznego, niezbędne będzie założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (https://www.zus.pl/pue). Na swój profil PUE możesz zalogować się, używając profilu zaufanego lub potwierdzając tożsamość poprzez system bankowości elektronicznej. Bon turystyczny – jak aktywować usługę? Postępuj według opisanych poniżej kroków! 1. Po zalogowaniu do PUE ZUS przejdź do zakładki „Polski Bon Turystyczny”. 2. Następnie wybierz opcję „Mój Bon” w lewym menu bocznym. 3. Sprawdź dane dotyczące świadczenia, które wyświetlą się na ekranie. 4. Wciśnij przycisk „Aktywuj Bon”. 5. W odpowiednie rubryki wpisz aktualny numer telefonu oraz adres e-mail. 6. Zatwierdź i korzystaj z jednorazowego dofinansowania w wysokości 500 zł na każde dziecko!

Jak płacić bonem turystycznym?

Wiesz już, jak aktywować bon, pora teraz dowiedzieć się, jak za jego pomocą zrealizować płatność za wypoczynek dziecka. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie obiekt turystyczny, hotel lub inny punkt noclegowy honoruje bon turystyczny. Do opłacenia usługi użyj otrzymanego mailem lub dostępnego w PUE, 16-cyfrowego, unikalnego kodu obsługi płatności. Następnie podaj jednorazowe, autoryzacyjne hasło SMS i gotowe!

Bonem możesz zapłacić za następujące usługi:

– pobyty w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, – wyjazdy na kolonie, obozy harcerskie, sportowe, kempingi, – jednodniowe wycieczki oraz wybrane atrakcje turystyczne.

Nie mogę aktywować bonu turystycznego – co robić?

Opcja Aktywuj Bon Turystyczny, dostępna jest w PUE wyłącznie dla tego z rodziców, lub opiekunów, który wcześniej składał wniosek o zasiłek 500+. Jeśli o świadczenie wnioskował Twój współmałżonek lub partner, to jemu będzie przysługiwała możliwość aktywacji bonu.

Kiedy upływa termin skorzystania z pomocy?

Aby nie spóźnić się z płatnością, warto wiedzieć, do kiedy bon turystyczny zachowuje swoją ważność. Termin na wykorzystanie świadczenia mija 31 marca 2022 roku, więc pozostaje jeszcze trochę czasu na wybór atrakcji!

Partnerzy