Zresetuj hasło

Hotel pracowniczy a tradycyjny – co się bardziej opłaca?

Wysyłasz grupę pracowników do pracy sezonowej w innym mieście i musisz ich zakwaterować na dłuższy czas? Do wyboru masz różne obiekty noclegowe. Do najpopularniejszych należą dedykowane hotele pracownicze oraz hotele tradycyjne. Sprawdź, czym się charakteryzują, a także który rodzaj jest bardziej opłacalny dla pracodawcy.

Hostel dla pracowników – ekonomiczny i wygodny

Hotele pracownicze to obiekty powstałe z myślą o pracownikach sezonowych, wysyłanych przez pracodawcę do realizacji konkretnego projektu lub inwestycji w innym mieście. Dzięki nim firmy prowadzące działalność na terenie całego kraju mogą zapewnić komfortowy, a jednocześnie niedrogi nocleg dla swych pracowników.

Wynajęcie wygodnego lokum w niedużej odległości od miejsca realizacji projektu pozwoli zespołowi na dłuższy wypoczynek, co przełoży się na ich wyższą efektywność. Pokoje do wynajęcia dla pracowników to znacznie lepsze rozwiązanie niż ich codzienny dojazd do miejsca pracy, zwłaszcza gdy znajduje się ono w znacznej odległości od ich miejsca zamieszkania.

Noclegi w hotelu pracowniczym to również korzystna propozycja cenowa dla pracodawcy. Wynajem pokojów w hostelu jest bowiem często tańszy niż wynajem autobusu, który codziennie zawiezie pracowników do miasta, w którym realizowane jest dane zlecenie.

Warto wspomnieć też o wyposażeniu pokojów pracowniczych. Zazwyczaj nie są one tak bogato wyposażone, jak tradycyjne hotele. Znajdziesz w nich jednak wszystko, co niezbędne, by pracownicy mogli poczuć się dobrze. Wygodne łóżka zapewnią komfortowy wypoczynek, a dostęp do łazienki i kuchni pozwoli na codzienną higienę oraz przygotowanie posiłku.

Hotel robotniczy a tradycyjny – porównanie

Alternatywą dla hotelu pracowniczego może stać się tradycyjny hotel. Rozwiązanie to ma wiele zalet, jednakże również poważne wady, wśród których najważniejszą jest cena. Standardowe hotele są zwykle dość dobrze wyposażone – obecnie nawet obiekty o względnie niskim standardzie mają w pokojach łazienkę czy telewizor. To przekłada się na wyższą cenę. Hotel dla pracowników sezonowych często nie ma takich udogodnień w pokoju, choć rzecz jasna łazienka, aneks kuchenny, a często też pokój telewizyjny znajdują się w obiekcie i są dostępne dla gości. Pomimo tych udogodnień pokoje pracownicze są zwykle tańsze, co jest szczególnie ważne dla pracodawcy w sytuacji, gdy musi on zarezerwować dłuższy pobyt dla wielu zatrudnionych osób.

Hotele tradycyjne najczęściej są budowane w miejscach o wysokim potencjale turystycznym, np. w pobliżu centrum czy ważnych zabytków i atrakcji. Dzięki temu turyści odwiedzający miasto mogą się szybko dostać w interesujące ich miejsca. Jeśli chodzi natomiast o pokoje dla pracowników, to tutaj także istotna jest ich lokalizacja, ale nie pod kątem turystyki. Obiekty takie znajdują się zwykle w miejscach bardzo dobrze skomunikowanych z różnymi częściami miasta, co pozwala na wygodny dojazd pracownika w miejsce realizowanego projektu czy inwestycji.

W przypadku tradycyjnych hoteli może być też niełatwo zabukować noclegi dla większej liczby pracowników na dłuższy okres. W hotelach robotniczych nie ma tego problemu – obiekty te powstają z myślą o dużych grupach pracowniczych wynajmujących pokoje na kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ponadto w przeciwieństwie do zwykłych hoteli i pensjonatów, w których ceny noclegów rosną w okresie wakacji czy świąt, w obiektach robotniczych koszty wynajmu są stałe, niezależnie od pory roku czy miesiąca.

Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, jakie zapewniają hotele robotnicze, można stwierdzić, że nocleg dla pracowników w takim obiekcie jest dużo bardziej opłacalny niż pobyt w tradycyjnym hotelu.

Partnerzy