Zresetuj hasło

Dodaj obiekt

Gdzie na wakacje we wrześniu – najlepsze miejsca

Ładna pogoda, korzystne ceny hoteli oraz mała liczba turystów to tylko kilka zalet płynących z wypoczynku we wrześniu, dzięki którym tak wiele osób decyduje się na urlop właśnie w tym miesiącu. Gdzie pojechać we wrześniu na wakacje w Polsce? W tym artykule znajdziesz garść sprawdzonych pomysłów.

Gdzie nad morze we wrześniu?

W porównaniu z najbardziej wakacyjnymi miesiącami w roku – lipcem i sierpniem – wrzesień jest zazwyczaj chłodniejszy, a także częściej obfitujący w opady deszczu. Wbrew pozorom jest to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób, które nie lubią upałów i tłumów na ulicach. Dlatego też w tym miesiącu możesz bez obaw udać się nad Bałtyk.

Im bliżej października, tym swobodniej na ulicach, a przez to spacery po deptaku czy molo są przyjemniejsze. Ciepły, słoneczny wrzesień to idealny miesiąc, w którym możesz pozwolić sobie nie tylko na przechadzki po niemal pustej plaży, ale również kąpiele w morzu. Bałtyk oddaje wówczas nagromadzone latem ciepło, co sprawia, że temperatury bywają tu o wiele wyższe niż w głębi lądu. W okresie tym nie doświadczysz już tłumów nad wodą, co wpływa na przyjemność płynącą z plażowania. Zaletą wyjazdu nad morze w tym czasie jest też sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu wysokie stężenie jodu w powietrzu, stwarzające znakomite warunki do jodoterapii. Miłośnicy zwiedzania ucieszą się natomiast z licznych zabytków w nadmorskich miejscowościach.

Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie nad morze we wrześniu pojechać, zdecyduj się na popularne kierunki, takie jak Trójmiasto. Gdańsk urzeka o każdej porze roku licznymi zabytkami. Odwiedzając to miasto, koniecznie zobacz Westerplatte, słynny Żuraw, Fontannę Neptuna, Katedrę Oliwską czy Ratusz Starego Miasta. Nawet podczas deszczowej pogody możesz też zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności czy Bazylikę Mariacką. W Gdyni znajdziesz malowniczy Klif Orłowski. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, odwiedź ponadto Centrum Nauki Experyment z wyjątkowymi interaktywnymi wystawami. W Sopocie warto z kolei przespacerować się Monciakiem, odwiedzić najdłuższe polskie molo oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie przed Krzywym Domem. We wrześniu możesz też odwiedzić Kołobrzeg. W mieście tym zwiedzisz m.in. umocnienia twierdzy powstałej w XVII wieku, rynek z XIV-wiecznym Ratuszem oraz Muzeum Minerałów.

Wrzesień – gdzie na wakacje w górach?

Mnóstwo atrakcji czeka też na Ciebie w górach. We wrześniu na popularnych szlakach, w dolinach czy kotlinach spotkasz znacznie mniej turystów, niż w miesiącach wakacyjnych. To pozwoli Ci lepiej poczuć przyjemność płynącą z bliskiego kontaktu z naturą. Wspaniałe walory przyrodnicze i piękne widoki to zaledwie część atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Tatrach, Sudetach, Beskidach czy Bieszczadach.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie na urlop we wrześniu pojechać, rozważ wizytę w Zakopanem. To niewielkie miasto przeżywa prawdziwe oblężenie turystyczne w miesiącach wakacyjnych, we wrześniu natomiast można zauważyć już powolny odpływ urlopowiczów. Niezależnie od pogody, w Zakopanem zawsze jest co robić i oglądać. Znajdziesz tu najtrudniejsze i najdłuższe szlaki piesze oraz rowerowe, najwyższe góry, a także ciekawe muzea i zabytki góralskiej kultury.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Karpacz. Czeka tu na Ciebie wiele szlaków pieszych prowadzących w góry (np. na Śnieżkę), ale również mnóstwo łatwiejszych tras pozwalających na przyjemne spacery z całą rodziną. Malowniczy Karpacz i okolice kryją też mnóstwo interesujących zabytków i atrakcji, takich jak kościół Wang, Muzeum Zabawek, park przy Zaporze na Łomnicy, „Trójkąt Bermudzki” czy też Dziki Wodospad.

Gdzie na wakacje we wrześniu? Wybierz Mazury!

Wrzesień to także polecany miesiąc na wizytę w polskiej Krainie Wielkich Jezior. Mazury w tym okresie znacznie różnią się od Mazur lipcowo-sierpniowych. Podczas gdy w czasie wakacji jeziora są pełne jachtów, żaglówek czy motorówek, a okoliczne brzegi i miasteczka okupują tłumy turystów, to wczesną jesienią w regionie tym panuje znacznie większy spokój. Nie ma już wielu turystów, przez co rejs po akwenach staje się prawdziwie przyjemną podróżą, pozwalającą doświadczyć wiele radości płynącej z kontaktu z dziką naturą. To polecany wybór dla osób poszukujących ciszy, relaksu i prawdziwego odprężenia.

City break, czyli zwiedzanie miast i miasteczek

Jeśli nie masz czasu lub możliwości, aby wybrać się na długi urlop we wrześniu, wybierz tzw. city break, czyli krótki, zazwyczaj jedno- lub dwudniowy wyjazd do atrakcyjnego turystycznie miasta. Wrześniowy weekend to świetna okazja do zwiedzenia Krakowa, Wrocławia, Poznania, Warszawy lub innych największych polskich metropolii. Miasta te obfitują w liczne zabytki, co pozwoli Ci intensywnie spędzić kolejne dni. Polecaną propozycją są też wyjazdy do mniejszych miejscowości i regionów. Wieliczka ze słynną Kopalnią Soli, klimatyczny Kazimierz Dolny, Jura Krakowsko-Częstochowska ze Szlakiem Orlich Gniazd, Kotlina Kłodzka słynąca z uzdrowisk to zaledwie kilka atrakcyjnych terenów, które zagwarantują Ci miłe spędzenie czasu we wrześniu.

Partnerzy