Zresetuj hasło

Atrakcje w Zakopanem na weekend – co warto zobaczyć ? Zakopane na weekend.

Zimowa stolica Polski jest coraz chętniej odwiedzana nie tylko w okresie, w którym okoliczne stoki pokrywa warstwa białego puchu. Do Zakopanego wczasowicze przyjeżdżają o każdej porze roku. Z przyjemnością wybierają miasto pod Tatrami na urlop, święta, długi weekend czy choćby szybki city break. Ci ostatni, spędzający w miejscowości zaledwie kilka dni, muszą dobrze zaplanować ten czas. Gdzie powinni się wybrać, co zobaczyć, które atrakcje poznać? Jak spędzić tu weekend, aby czerpać garściami z udogodnień proponowanych turystom?

Co warto zobaczyć w Zakopanem w weekend?

Bez względu na to, czy odwiedzający miasto mają zamiar w nim wypoczywać, czy może poświęcić się różnego typu aktywnościom, prędzej czy później zawitają na słynny deptak. To właśnie przy Krupówkach znajdują się najważniejsze kulinarne i turystyczne atrakcje w Zakopanem. Główna ulica zimowej stolicy kraju skupia przy sobie popularne restauracje i karczmy, bary, a także punkty istotne dla osób chcących poznać historię oraz kulturę Podhala. Między innymi to Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jedno z najstarszych, a jednocześnie największych muzeów regionalnych w Polsce przybliża gościom historię miasta oraz otaczającego go obszaru. W innym punkcie miasta, przy ulicy Zamoyskiego 25, znajduje się oddział Muzeum Tatrzańskiego, słynna Willa „Oksza” – obecnie Galeria Sztuki XX. wieku. To tu można zobaczyć między innymi dzieła Witkacego, który w Zakopanem bywał niezwykle często.

Poza Muzeum Tatrzańskim przy Krupówkach ulokowało się kilka ciekawych punktów, w których może świetnie się bawić cała rodzina. Na uwagę zasługuje m.in. Be Happy Museum (behappymuseum.com), czyli pierwsze polskie Muzeum Szczęścia i Iluzji. Mieści się przy ul. Krupówki 40, czeka na chętnych przez cały tydzień od 10 do 20. W dni robocze cena biletu normalnego wynosi 35 zł, a ulgowego 30 zł. Jeśli ktoś chciałby odwiedzić muzeum podczas weekendowego pobytu, lepiej wybrać się tutaj w piątek. W sobotę oraz niedzielę dorośli zapłacą za wstęp 40 zł, a dzieci – 35 zł. Najmłodsi poniżej 3. roku życia mogą wejść do obiektu za 1 zł (pod opieką dorosłych).

Zakopane atrakcje weekend pełen zwiedzania

Następna propozycja dla osób w każdym wieku również ulokowała się przy deptaku, w kultowym budynku Dworca Tatrzańskiego (Krupówki 12). To Iluzja Park, czynny od 10 do 19 przez cały tydzień. Na dwóch piętrach na zainteresowanych czekają wrażenia oddziałujące na wszystkie zmysły. Odwiedzający zobaczą silne wyładowania atmosferyczne, deszcz padający do góry, poczują moc halnego oraz poznają lepiej zjawisko lewitacji. To ledwie ułamek rozrywek dostępnych w cenie 35 zł w przypadku dorosłych oraz 30 zł dla dzieci, studentów, emerytów czy rencistów. Ponadto obiekt zaprasza rodziny. Bilet min. 2+1 kosztuje 80 zł, a za każde kolejne dziecko należy zapłacić 30 zł.

Iluzja Park to z pewnością to, co warto zobaczyć w Zakopanem podczas wypoczynku. Przy czym trzeba pamiętać, że po wnętrzach należy poruszać się w skarpetkach. Zwiedzanie zakątków umiejscowionych na powierzchni 650 m² może zająć kilka godzin. To doskonałe rozwiązanie np. w deszczowy dzień, gdy nie można wyruszyć w góry.

Ciekawe miejsca w Zakopanem na weekend – propozycje

Wielbiciele przyrody powinni koniecznie zawitać do obiektu, który w 2020 roku przeszedł gruntowny remont, a w 2021 roku pojawiła się w nim nowość – audio przewodnik. Przy ul. Ubocz 3b znajduje się akwanarium Podwodny Świat. Można w nim zobaczyć m.in. pstrągi z górskiego potoku, żółwią wyspę, meksykańską jaskinię, tereny Amazonii czy wielkie formikarium. Goście mają możliwość podziwiania eksponatów przez wszystkie dni tygodnia, od 10 do 18. Normalny bilet kosztuje 19 zł, ulgowy oraz rodzinny 15 zł, natomiast dzieci do lat 3 mogą wchodzić do akwanarium za darmo.

Przy ul. Droga do Olczy 11 mieści się Papugarnia Egzotyczne Zakopane. Rozmiary wyróżniają ją nie tylko w mieście pod Tatrami, ale i w całej Małopolsce. Zamieszkuje w niej ok. sto ptaków, w tym ary czy lorysy górskie. Poza papugami są tu także susły Richardsona oraz wiewiórki kanadyjskie. To jedyny tego rodzaju obiekt objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Zaprasza od 10 do 19 od poniedziałku do niedzieli. Cena normalnego biletu wynosi 19 zł, a ulgowego 15 zł. Dzieci do lat 2 mają darmowy wstęp.

Znane i mniej znane atrakcje w Zakopanem na weekend

Oczywiście to nie wszystkie ciekawe miejsca w Zakopanem Na weekend warto zaplanować też wycieczkę pod Wielką Krokiew. Przypadnie do gustu szczególnie pasjonatom mocnych wrażeń. Odbywają się tutaj jedyne w całej Europie zjazdy ze skoczni narciarskiej. Uczestnicy wsiadają do specjalnie dostosowanego pontonu, a po zjechaniu na dół otrzymują certyfikat potwierdzający nowe doświadczenie. W zjeździe na igielicie (po powierzchni pokrycia skoczni) mogą wziąć udział dzieci od 7. roku życia oraz dorośli. Koszt takiej przygody waha się w granicach 29-59 zł za osobę.

Jak widać, Zakopane ma mnóstwo do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Pobyt w zimowej stolicy Polski nie musi ograniczać się do przemierzania szlaków na górskie szczyty czy spacerów dolinami. Urlopowicze mają o wiele większy wybór rozrywek. W ciągu kilku dni zapewne nie poznają każdej godnej uwagi atrakcji ani nie zwiedzą wszystkich polecanych miejsc w kurorcie. Oznacza to jednak wyłącznie tyle, że będą mieć co robić również podczas każdego kolejnego przyjazdu.

Partnerzy