Zresetuj hasło

Atrakcje w Poznaniu na weekend – co warto zobaczyć? Poznań na weekend

Stolica Wielkopolski to atrakcyjne dla zwiedzających miasto, które ma barwną historię, efektowną infrastrukturę oraz wyrazistą kulturę. W Poznaniu można spędzać czas w różnorodny sposób, obcując ze sztuką, kosztując regionalnej kuchni, relaksując się w otoczeniu przyrody lub stawiając na aktywność fizyczną. Jednak co warto zobaczyć w Poznaniu, gdy na zwiedzanie mamy jedynie weekend? W pierwszej kolejności warto zwiedzić główne atrakcje w Poznaniu, których lista została przedstawiona poniżej.

Stary Rynek z renesansowym ratuszem – Poznań atrakcje weekend

W lokalizacji takiej jak Poznań atrakcje weekendowe powinny skupiać się przede wszystkim na centrum miasta. To właśnie w nim można poczuć prawdziwego ducha stolicy Wielkopolski, usłyszeć wielkopolską gwarę i zobaczyć najstarsze zabytki. Główna atrakcja turystyczna Poznania to oczywiście jego Stary Rynek. Słynie on ze swojego renesansowego ratusza, który ma charakterystyczną wieżę zegarową z dwoma koziołkami. Gdy wybija dwunasta w południe, uruchamiany jest mechanizm zegarowy – na wieży pojawiają się koziołki, które 12 razy bodą się rogami. To nawiązanie do najpopularniejszej legendy o poznańskim ratuszu, w której koziołki przeznaczone na ucztę uciekły z kuchni na ratuszową wieżę. Ze względu na bodące się koziołki warto odwiedzić Stary Rynek właśnie w południe. Jeśli jednak nie pozwala na to harmonogram dnia, o innej porze możliwe jest zobaczenie starego mechanizmu koziołków wewnątrz ratusza. Stary Rynek zawiera też liczne sklepiki i lokale gastronomiczne, w których można miło spędzić czas. Na jego terenie organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, na przykład jarmark bożonarodzeniowy czy Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku.

Katedra Poznańska z archeologicznymi podziemiami

Wybierając atrakcje w Poznaniu na weekend, warto rozważyć zwiedzanie słynnej Katedry Poznańskiej. To miejsce istotne nie tylko z religijnego, ale również z historycznego punktu widzenia. W podziemiach odbudowanej po zniszczeniach II wojny światowej gotyckiej katedry znajdują się pozostałości najstarszej polskiej katedry z 968 roku. Przypuszczalnie stanowiła ona miejsce chrztu Mieszka I – władcy Polski z dynastii Piastów. Największe wrażenie na zwiedzających robi jednak fakt, że katedra ta zawiera również archeologiczne pozostałości grobowców pierwszych władców Polski. To miejsce pochówku nie tylko Mieszka I, ale również Bolesława I Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Odona Mieszkowica, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II. Budowla znajduje się na Ostrowie Tumskim – poznańskiej wyspie na Warcie o urokliwym krajobrazie.

Palmiarnia Poznańska – egzotyczne rośliny, ryby i ptaki

Poznań słynie nie tylko z zabytkowej architektury, ale również z turystycznych atrakcji o charakterze przyrodniczym. Dla osób, które interesują ciekawe miejsca w Poznaniu na weekend, Palmiarnia Poznańska stanowi jedną z najatrakcyjniejszych propozycji. To jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Europie, który stanowi doskonałe miejsce dla miłośników przyrody, a w szczególności botaniki. 12 pawilonów mieszczących się w poznańskim Parku Wilsona skrywa ponad tysiąc różnych gatunków roślin z pięciu kontynentów. Łącznie Palmiarnia Poznańska zawiera kilkanaście tysięcy roślin, a także kilkaset egzotycznych ryb i ptaków, które można podziwiać na terenie obiektu. W Palmiarni można spędzić czas zarówno na edukowanie się w zakresie botaniki, jak i na relaks. Sprzyja temu znajdująca się na terenie kompleksu kawiarnia.

Jezioro Maltańskie – liczne atrakcje w Poznaniu na weekend

Charakterystyczna wizytówka Poznania to Jezioro Maltańskie, czyli duży, sztuczny zbiornik wodny utworzony na prawym brzegu Warty. Na brzegach oraz na tafli jeziora mieszczą się najbardziej rozpoznawalne atrakcje w Poznaniu. To między innymi tor regatowy do zawodów wioślarskich, kajakarskich i motorowodnych, na którym regularnie odbywają się treningi i zawody pasjonatów sportów wodnych. Warto odwiedzić także Słynne Termy Maltańskie z basenami sportowymi, aquaparkiem, zbiornikami solankowymi o temperaturze 40 stopni Celsjusza, SPA i strefą saun. Rodziny z dziećmi oraz miłośnicy dzikiej przyrody mogą wybrać się do poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, a pasjonaci sportów zimowych mogą skorzystać z całorocznego stoku narciarskiego.

Stary Browar – centrum handlu i sztuki

Poznański Stary Browar to duży obiekt powstały przy ulicy Półwiejskiej 42. Pierwsze i drugie skrzydło budynku stanowią połączenie galerii handlowej i artystycznej. Do dyspozycji osób odwiedzających pozostaje kilkaset punktów handlowych i gastronomicznych ulokowanych łącznie na sześciu kondygnacjach. Ze względu na możliwość różnorodnych form spędzania czasu wolnego Stary Browar to lokalizacja chętnie odwiedzana zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Poznania. Można udać się tu na zakupy lub zjeść posiłek w ulubionej restauracji. Na terenie Starego Browaru często organizowane są liczne wydarzenia publiczne: warsztaty, koncerty, pokazy oraz spotkania z ciekawymi osobistościami.

Partnerzy