Zresetuj hasło

Dodaj obiekt

Atrakcje w Łodzi na weekend – co warto zobaczyć? Łódź na weekend.

Przez wiele lat Łódź była miastem niedocenianym przez turystów. Uważano ją za nieciekawy pod względem zwiedzania ośrodek pełen fabryk oraz zakładów pracy. W rzeczywistości siedziba władz województwa łódzkiego ma dużo do zaoferowania zarówno miłośnikom ciekawostek urbanistycznych, jak i wielbicielom przyrody czy sztuki. Warto odwiedzić ją choćby na kilka dni, aby poznać jej ciekawe zakątki. Co warto zobaczyć w Łodzi, będąc w niej przez weekend?

Atrakcje w Łodzi na weekend – co zobaczyć?

Dla tych, którzy wcześniej nie mieli okazji zawitać do Łodzi, świetnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie zwiedzania od spaceru głównym deptakiem, czyli ulicą Piotrkowską. Można nawet pokusić się o wynajęcie pokoju w hotelu zlokalizowanym w jej pobliżu. To nie tylko centrum kulturalne miasta – to jedna z najdłuższych ulic handlowych na całym Starym Kontynencie. Ciągnie się na dystans ponad 4 km, a jej granice przebiegają pomiędzy dwoma placami – Wolności oraz Niepodległości.

Przy ul. Piotrkowskiej oraz przy jej bocznych uliczkach umiejscowiły się liczne kawiarnie oraz knajpy. To atrakcyjne punkty na turystycznej mapie miejscowości, zwłaszcza dla osób, które odwiedziły ją po raz pierwszy. Przy okazji spaceru warto uważnie przyglądać się otoczeniu. Przy deptaku skupiło się dużo pięknych, starych kamienic zasługujących na uwagę. Stoi tam np. Kamienica pod Gutenbergiem, Kamienica Salomona Bahariera oraz Kamienica Schychtów.

Łódź atrakcje weekend – gdzie się wybrać?

Ciekawe budynki oraz lokale zgromadziły się w bezpośrednim bądź bliskim sąsiedzie ul. Piotrkowskiej, ale co warto zobaczyć w Łodzi oprócz zabytków? Z pewnością murale. Niektóre zaskakują swoimi rozmiarami, a wszystkie mają intrygujące grafiki. Wzrok przechodzących ludzi przyciągają nie tylko stosunkowo nowe, bajecznie kolorowe motywy widoczne np. przy Piotrkowskiej 152 (mural Łódź). Godne uwagi są również starsze prace, nierzadko ukryte przed turystami spacerującymi po głównych trasach miasta. Należy do nich np. motyl Pewexu, widoczny na ścianie przy ul. Sienkiewicza 21.

Każdy turysta wcześniej czy później musi pojawić się przy ul. Drewnowskiej 58. Ulokowały się tutaj jeśli nie najważniejsze, to niewątpliwie bardzo ważne atrakcje w Łodzi. Mieści się tu Centrum Handlowe Manufaktura, powstałe na bazie dawnego kompleksu fabryczno-mieszkalnego Izraela Poznańskiego. Swoją siedzibą ma w nim Muzeum Fabryki (www.muzeumfabryki.com.pl), w którym można zobaczyć wystawy przybliżające tematykę kompleksu. Obiekt działa od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. Koszt normalnego biletu wynosi 11 zł, a ulgowego 7,50 zł. Jeżeli goście będą chcieli wyjść na taras, przyjdzie im dopłacić odpowiednio 2 zł oraz 1 zł.

Atrakcje w Łodzi dla rodziny

Wędrując łódzkimi ulicami, można zapoznać się z projektem, w ramach którego powstał rodzinny szlak turystyczny po mieście. Łódź Bajkowa przybliża odwiedzającym postaci ze znanych filmów oraz seriali dla najmłodszych. W określonych punktach ustawiono odlane z brązu pomniki bajkowych bohaterów, np. Misia Uszatka (przy ul. Piotrkowskiej 87), wróbla Ćwirka (Park Źródliska, al. Piłsudskiego 61, obok Palmiarni Łódzkiej) czy kota Filemona oraz Bonifacego, których można zobaczyć przed wejściem do Muzeum Kinematografii, przy pl. Zwycięstwa 1. To bardzo popularne atrakcje w Łodzi na weekend. Warto zaplanować długi spacer po mieście w celu poszukiwań małych pomników. Na poznanie czeka m.in. Plastuś, pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek oraz Miś Colargol.

Będąc w Łodzi z dziećmi, warto odwiedzić wspomnianą już Manufakturę. Znajduje się w niej Centrum Nauki Experymentarium (www.experymentarium.pl), ośrodek pełen niesamowitych wystaw oraz interaktywnych projektów. Zaprasza gości od poniedziałku do soboty w godzinach 10-22 oraz w niedzielę w godzinach 10-21. Bilet normalny kosztuje 19 zł, a ulgowy 16 zł. Nie tylko dzieci będą zachwycone wizytą w tym miejscu. Zapewnia mnóstwo zabawy ludziom, którzy lubią poznawać nowe rzeczy oraz poszerzać wiedzę.

Jakie ciekawe miejsca w Łodzi na weekend warto poznać?

Nie brakuje w mieście terenów rekreacyjnych oraz parków. Mieszkańcy uwielbiają najstarszy park miasta, czyli Park Źródliska z Palmiarnią, lubią też wypoczywać w Parku im. Józefa Piłsudskiego, znanym jako Park na Zdrowiu. To zabytkowy, największy łódzki park (ok. 187 ha), zaliczający się do największych w Europie.

Łódź to także miasto obfitujące w małe i duże rzeźby oraz liczne muzea, w tym jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, nowoczesne Centrum Nauki i Techniki EC1 czy Stacja Radegast. Kolejne, które poleca się turystom, to Centralne Muzeum Włókiennictwa, największy tego typu obiekt w Europie poświęcony włókiennictwu oraz historii tkactwa. Mieści się przy ul. Piotrkowskiej 282, gdzie czeka na gości we wtorki, środy oraz niedziele od 12 do 17, a od czwartku do soboty w godzinach 12-19. Karnet pozwalający zwiedzać wszystkie wystawy (stałe oraz czasowe) kosztuje 20 zł. Cena ulgowego wynosi 12 zł.

To zaledwie ułamek ważnych punktów na kulturalnej mapie Łodzi. Miejscowość obfituje w atrakcje turystyczne w takim stopniu, że zabraknie czasu, aby poznać je wszystkie w kilka dni. Odwiedzający uświadomią to sobie już w trakcie pierwszego pobytu.

Partnerzy