Zresetuj hasło

Atrakcje w Częstochowie na weekend – co warto zobaczyć ?

Częstochowa na weekend – czy to dobry pomysł? Wielu może mieć wątpliwości, bowiem to śląskie miasto kojarzone jest przede wszystkim z klasztorem jasnogórskim, co sprawia, że podlega ocenie wyłącznie jako cel ruchów pielgrzymkowych. To wielki błąd! Warto zmienić swoje zdanie, gdyż można tu z powodzeniem spędzić wiele godzin, nie nudząc się ani minuty. To miasto oferuje wiele atrakcji również turystom niezainteresowanych tematyką religijną. Piękne zabytki, liczne muzea, przyjemna przyroda… Przeczytaj nasze propozycje i dowiedz się, co warto zobaczyć w Częstochowie.

1. Klasztor Paulinów na Jasnej Górze

Choć atrakcje w Częstochowie i w okolicy można mnożyć bez końca, warto rozpocząć zwiedzanie właśnie od najsłynniejszego zabytku miejskiego, jakim jest męski klasztor paulinów na Jasnej Górze. To prawdziwa wizytówka miasta, przyciągająca uwagę nie tylko polskich pielgrzymów, ale także zagranicznych turystów, pragnących znaleźć ukojenie w religii i doświadczyć bliskości Boga. Obiekt został wybudowany na wzniesieniu w XIV wieku z fundacji księcia Władysława Opolczyka w miejscu dawnego grodu obronnego. Składa się z licznych zabudowań sakralnych, wśród których na specjalne wyróżnienie zasługuje piękna świątynia maryjna z, uznawanym za cudowny, obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do tutejszego muzeum diecezjalnego z niezwykłą kolekcją sztuki sakralnej, a także przejść się po murach obronnych, pełniących ważną rolę w czasie potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku. To piękny przykład architektury obronnej na ziemiach polskich, którego ślady można dostrzec również poza granicami klasztoru.

2. Aleja NMP (Najświętszej Maryi Panny)

Po odwiedzeniu Jasnej Góry, czas na wizytę w centrum miasta! Jak tam dotrzeć? Najszybszym i najciekawszym sposobem będzie spacer Aleją NMP (Najświętszej Maryi Panny). To najbardziej reprezentacyjna ulica Częstochowy – w czasie 1,5-kilometrowej wędrówki czeka na Ciebie wiele ciekawych zabytków, jak kamienice mieszczańskie i rezydencje fabrykantów z XIX wieku, najstarsza miejska świątynia, czyli kościół św. Zygmunta, a także bardziej nowoczesne rzeźby i fontanny. Nie zapomnij przysiąść przy ławeczkach najsławniejszych mieszkańców miasta, czyli Marka Perepeczki, Władysława Biegańskiego i Haliny Poświatowskiej, i tym samym zebrać energię do dalszego zwiedzania Częstochowy!

3. Stary Rynek

Żadna podróż nie może ominąć starego miasta, szczególnie tak urokliwego, jak częstochowskie. Dostrzeżesz tu sporo zabytkowych kamienic, jednak największe wrażenie wywoła zapewne klasycystyczny ratusz. Zbudowany w latach 1829-1836, obecnie jest siedzibą najstarszej instytucji kulturalnej w regionie, czyli Muzeum Okręgowego. Częstochowska placówka muzealna pozwala w ciekawy sposób zapoznać się z historią miasta. Dzięki stałej wystawie pt. „Dzieje Miasta Częstochowy Etap I”, tutejsze atrakcje przestaną mieć przed tobą tajemnice!

4. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Czy wiesz, że ciekawe miejsca w Częstochowie na weekend można znaleźć również pod powierzchnią Ziemi? Odwiedź Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i dowiedz się, jak wyglądały prace podziemne dzięki doskonale odtworzonym dawnym wyrobiskom kopalnianym, wyposażonym w sprzęt górniczy pochodzący z zamkniętej kopalni rudy żelaza w Szczekaczce. Czy wiesz, że w końcówce lat 60. XX wieku pod ziemią pracowało nawet kilkanaście tysięcy osób? Warto poznać ich historię!

5. Muzeum Produkcji Zapałek

Powrót do przeszłości zagwarantuje również wizyta w najstarszej fabryce zapałek w Polsce. Muzeum Produkcji Zapałek znajduje się na terenie zakładu produkcyjnego powstałego w 1882 roku, ciągle wykorzystującego w pracy zabytkowe linie technologiczne z lat 30. XX wieku. Dzięki temu możesz na własne oczy zobaczyć, jak wygląda proces powstawania zapałek, a także poznać niezwykłą historię miejsca dzięki ciekawej ekspozycji w salach wystawienniczych. To muzeum spodoba się każdemu, zwłaszcza rodzinom z dziećmi, szukającym nowych możliwości spędzania czasu wolnego.

6. Park Miniatur Sakralnych

W Częstochowie czeka na Ciebie również niecodzienny park rozrywki, w którym znajdziesz miniatury budowli sakralnych. Podczas 1,5-kilometrowego spaceru masz okazję zobaczyć 17 obiektów kultu religijnego z całego świata, jak np. bazyliki w Betlejem, Fatimie, Medjugorie czy Lourdes wykonanych w skali 1:25. Nieco inne proporcje przedstawia pomnik Jana Pawła II z 2013 roku, okrzyknięty… najwyższym pomnikiem papieża na świecie. Przyjrzyj mu się dokładnie, bowiem takich atrakcji nie znajdziesz nigdzie indziej!

Rezerwat archeologiczny Raków, cmentarz żydowski, najdłuższy w Polsce peron – jak widać, atrakcje w Częstochowie na weekend nie kończą się na Jasnej Górze. Tym bardziej, że okolica prezentuje się równie interesująco – piękna przyroda, średniowieczne warownie, ostańce skalne… Częstochowa to prawdziwa brama do Jury Krakowsko-Częstochowskiej! Na jednej wizycie się nie skończy – takie ma Częstochowa atrakcje! Weekend tutaj to doskonały sposób na odpoczynek i poznanie polskiej historii.

Partnerzy