Codzienny pęd życia i towarzyszący mu zgiełk powoduje, że coraz większej liczbie osób marzy się odpoczynek od miasta na terenie obszaru wiejskiego. Zamiast luksusowych hoteli w najdalszych zakątkach świata wielu Polaków szuka alternatywy w postaci gospodarstw rolnych, które oferują noclegi na polskich wsiach. Dla osób na co dzień żyjących w dużych, miejskich aglomeracjach wypoczynek na łonie natury i poznanie wiejskiego życia stanowią przyjemną, relaksującą odskocznię. Jeśli zatem posiadasz własną ziemię w atrakcyjnej lokalizacji i jesteś w stanie stworzyć komfortowe warunki noclegu i wypoczynku dla potencjalnych gości, możesz na poważnie rozważyć otworzenie gospodarstwa agroturystycznego.
Agroturystyka – jak ją założyć? Wymogi prawne
Wbrew pozorom nie tylko rolnik, ale także każdy przedsiębiorca może wziąć pod uwagę to, jak założyć agroturystykę. W drugim przypadku przedsięwzięcie to jest jednak bardziej wymagające: konieczne jest wybranie kodu PKD, wypełnienie wniosku o założenie działalności oraz pokrywanie zobowiązań finansowych wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto również nadmienić, że osoba prowadząca działalność gospodarczą związaną z agroturystyką podlega tym samym regulacjom prawnym co przedsiębiorcy prowadzący w Polsce pensjonaty oraz apartamenty. Rolnicy, czyli osoby posiadające minimum 1 ha ziemi, mogą liczyć na dużo większe przywileje, zwłaszcza jeśli ich agroturystyka jest niewielka.
W kwestii takiej, jak agroturystyka, założenie jej przez rolnika to wyjątkowo proste przedsięwzięcie. Wystarczy zgłosić je w swoim urzędzie gminy. Dodatkowy, szczególnie atrakcyjny przywilej, stanowi brak obowiązku płacenia podatku dochodowego z agroturystyki, jeżeli gospodarstwo nie ma więcej niż 5 pokoi i wszystkie znajdują się w budynku mieszkalnym. Rolnicy nie muszą również odprowadzać podatku VAT, jeśli w poprzednim roku wartość sprzedaży związanej z agroturystyką nie przekroczyła kwoty 150 tysięcy złotych. Powyżej tej liczby należy zarejestrować działalność gospodarczą, rezygnując tym samym z ubezpieczenia w KRUS.
Jak założyć agroturystykę? Poznaj atuty swojej lokalizacji
Oprócz dopełnienia wszystkich formalności, podczas otwierania agroturystyki liczy się przede wszystkim dobry pomysł na biznes. Największy potencjał leży w lokalizacji, na terenie której chcesz prowadzić swoje gospodarstwo agroturystyczne. Dla gości duże znaczenie mają piękne widoki i miejsca rekreacyjne, z których będą mogli korzystać podczas całego pobytu. Atutem może okazać się bliskość różnego rodzaju atrakcji turystycznych, takich jak kąpielisko, park narodowy czy termy uzdrowiskowe. Nie bez znaczenia pozostają jednak atrakcje i udogodnienia dla gości dostępne na miejscu, czyli w najbliższym otoczeniu bazy noclegowej. Wymaga to odpowiedniego zaaranżowania ogrodu, na przykład wyznaczenia miejsca na ognisko, udostępnienia grilla lub stworzenia tarasu widokowego z leżakami. Jeżeli chcesz, żeby odwiedzały Cię rodziny z dziećmi, na wagę złota będzie także plac zabaw: huśtawki, zjeżdżalnia czy piaskownica.
Jeżeli chcesz przyciągnąć do swojego gospodarstwa agroturystycznego gości z najodleglejszych zakątków Polski, zagwarantuj im możliwość czynnego zapoznania się z kulturą i tradycjami regionu, w którym mieszkasz. To Ty stanowisz tutaj autorytet, który ma pełne kompetencje do przekazywania wiedzy. Możesz oprowadzić swoich gości po gospodarstwie, pokazując im, jak wyglądają Twoje codzienne obowiązki, a także zaplanować trasy spacerowe z wyszczególnieniem miejsc wartych odwiedzenia. Jeżeli posiadasz hodowlę zwierząt, na przykład kóz albo kur, pokaż gościom, jak wygląda codzienna opieka nad zwierzętami. To szczególna atrakcja dla najmłodszych wczasowiczów. Oszczędzisz gościom fatygi, oferując rowery i kijki nordic walking do wypożyczenia – nie będą musieli zabierać ich ze sobą na wyjazd. Jeśli w pobliżu znajduje się łowisko, możesz również wypożyczać wędki zainteresowanym łowieniem ryb.
Dobry pomysł na urozmaicenie pobytu w agroturystyce stanowi organizacja warsztatów, w których mogą wziąć udział goście, na przykład z rękodzieła albo gotowania lokalnych potraw. Unikatowe wyroby, na przykład własnoręcznie formowana ceramika albo przetwory z sezonowych owoców, będą stanowić dla nich wyjątkową pamiątkę z wypoczynku. Pamiętaj również, że goście docenią możliwość dopłaty za wyżywienie podczas pobytu w Twoim gospodarstwie. Smaczne śniadania, obiady i kolacje oparte na lokalnej kuchni stanowią znacznie bardziej atrakcyjną alternatywę względem posiłków odgrzewanych w mikrofali lub konieczności codziennych wizyt w okolicznych barach i restauracjach.
Nie zapomnij, że cisza i spokój to dwa główne atuty każdej agroturystyki, dlatego nie może zabraknąć ich Twoim gościom. Pokoje powinny być dobrze wytłumione, zadbane i czyste, z dostępem do świeżej pościeli i ręczników. Z pewnością nie może zabraknąć w nich także nowoczesnych udogodnień, takich jak bezprzewodowy Internet, telewizor, suszarka do włosów czy czajnik elektryczny. Większy komfort dla gości zagwarantuje oddzielna, prywatna łazienka dla każdego pokoju. W pokojach przeznaczonych dla gości powinna panować uniwersalna, stonowana kolorystyka, która będzie odpowiadać osobom o różnych upodobaniach estetycznych.
Jak otworzyć agroturystykę? Sprawdź, czy masz do tego predyspozycje!
Nie wystarczy mieszkać w malowniczej lokalizacji i mieć niezbędne uprawnienia, żeby podjąć decyzję o otworzeniu gospodarstwa agroturystycznego. Warto dokładnie przemyśleć ten zamiar, ponieważ takie zajęcie z pewnością nie jest odpowiednie dla każdego. Przede wszystkim musisz lubić ludzi i być osobą towarzyską, która potrafi stworzyć wokół siebie dobrą atmosferę. Autentyczność ma tu duże znaczenie, ponieważ to dzięki niej zaskarbisz sobie sympatię swoich gości, którzy będą chcieli wrócić w następnym roku lub polecić Cię swoim bliskim. Co więcej, prowadzenie agroturystyki wiąże się z dostępnością dla gości w ciągu całego ich pobytu. Jest to zatem zajęcie wyjątkowo absorbujące czasowo. Oprócz standardowej obsługi musisz służyć szybką pomocą w sytuacji ewentualnych problemów, na przykład w celu pokierowania do lekarza zmartwionych rodziców na wypadek przeziębienia ich dziecka lub uruchomienia grzejnika, jeżeli w pokoju gościnnym jest zimno.
Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne? Zadbaj o reklamę
W kwestii takiej, jak gospodarstwo agroturystyczne, jak założyć firmę to nie jedyny obszar wiedzy, który wymaga zgłębienia. Warto dokształcić się także z dziedziny reklamy i marketingu. Twoja agroturystyka musi wyróżnić się na tle konkurencji, która prężnie działa w najbliższej okolicy. Po pierwsze, zadbaj o ułatwienie dotarcia do informacji o Twojej działalności nowym klientom. Im więcej źródeł kontaktu, tym lepiej. Przyda Ci się własna strona internetowa oraz fanpage w mediach społecznościowych. Żeby zadbać o swoją autentyczność, możesz regularnie prowadzić blog lub zamieszczać wpisy na Facebooku relacjonujące pobyty swoich gości. Potrzebujesz czytelnej wizytówki w Google: z numerem telefonu, oznaczoną lokalizacją, zdjęciami oraz opiniami wcześniejszych klientów. Oprócz tego warto również zadbać o zamieszczenie informacji o swojej działalności agroturystycznej w serwisach ogłoszeniowych, które służą poszukiwaniu tego typu noclegów. Wszystkie te działania możesz przeprowadzić na własną rękę lub skorzystać z pomocy osoby doświadczonej w marketingu internetowym.
Gospodarstwo agroturystyczne – jak je założyć? Sprawdź dotacje z Unii Europejskiej!
Otwarcie agroturystyki to inwestycja, która nierzadko wymaga czasochłonnego i kosztownego dostosowania posiadanej ziemi i nieruchomości do wymagań swoich przyszłych gości. Koszt stanowi także należyte rozreklamowanie agroturystyki. Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem, czy przedsiębiorcą, z wyżej wymienionych powodów możesz potrzebować dodatkowych środki na start. Warto zatem pozostawać na bieżąco z informacjami na temat dotacji z Unii Europejskiej oraz specjalnych konkursów państwowych, z których możesz skorzystać. Jeśli spełnisz określone warunki programowe, założenie gospodarstwa agroturystycznego będzie dla Ciebie o wiele prostsze w realizacji.