Zresetuj hasło

Dodaj obiekt

10 najczystszych jezior w Polsce

Wypoczynek nad jeziorem to nie tylko doskonała forma spędzania wolnego czasu w wakacje, ale i poza sezonem. Piękne krajobrazy, spokój, cisza – czego chcieć więcej? Niezależnie od tego, czy chcesz jedynie pospacerować wzdłuż linii brzegowej i podziwiać krystalicznie czystą wodę, czy też planujesz wodne atrakcje, to z pewnością nasza lista obejmująca najczystsze jeziora w Polsce podpowie Ci, gdzie warto się udać.

Czyste jezioro w Polsce – udany wypoczynek w pięknej scenerii

Z pewnością wszystkich miłośników przyrody i jezior ucieszy fakt, że stan wód w polskich jeziorach jest coraz lepszy. Jeśli chodzi o te najczystsze jeziora w Polsce to część z nich, jest położona na terenie chronionym, przez co turyści nie mogą z nich korzystać. Mimo to nawet w takiej sytuacji warto wybrać się na spacer w pobliżu krystalicznych wód i nacieszyć nimi oczy. Najpopularniejsze akweny zazwyczaj wiążą się z rozbudowaną infrastrukturą, zapewniającą doskonałe warunki do wypoczynku. Możesz zdecydować się na nocleg w domkach lub biwakowanie, a tak spędzony czas na łonie natury z pewnością pozwoli Ci zregenerować siły.

Jakie czyste jezioro w Polsce warto zobaczyć? Na początku propozycja o jakże znaczącej nazwie, czyli Jezioro Czyste, nazywane także Jeziorem Jasnym. Jest ono położone na terenie Pojezierza Iławskiego, w otoczeniu lasu. Niestety, w jeziorze nie można się kąpać ani uprawiać sportów wodnych. Fauna i flora również nie należy do najbogatszych, ale sam fakt, że światło dociera nawet do 15 m w głąb jeziora, sprawia, że warto odwiedzić te tereny. Kolejną propozycją jest Jezioro Białe, czyli teren Poleskiego Parku Narodowego. To miejsce, w którym możesz uprawiać sporty wodne, dużą popularnością cieszy się spływ kajakowy. Wolisz spacer? Masz do dyspozycji obszerne tereny zielone! Do tego doskonała infrastruktura, jeśli chcesz udać się nad Jezioro Białe domki 4 osobowe lub te nieco mniejsze zarezerwujesz bez problemu.

Czyste jezioro w Polsce – musisz je zobaczyć!

Lubisz kajaki? Jezioro Lubie na Pojezierzu Drawskim to akwen, przez który przebiega atrakcyjny szlak kajakowy. Urokowi temu miejscu dodają także niewielkie wysepki, nie wspominając o czystej wodzie, ale to przyjmujemy już za pewniak. W sercu Kaszub uwagę przykuwa Jezioro Graniczne, do dyspozycji masz plaże, pomost, ścieżkę spacerową. Możesz też korzystać z kąpieliska. Jezioro Gim to akwen z obowiązującą strefą ciszy – nie można tutaj pływać łodziami z silnikami spalinowymi.  Podobnie sprawa wygląda w przypadku kolejnego czystego jeziora, czyli Jeziora Powidzkiego. Warto dodać, że jeszcze nie tak dawno woda z tego akwenu nadawała się do picia! Jeśli lubisz niewielkie jeziora w Polsce, koniecznie odwiedź Jezioro Budzisławskie na Pojezierzu Gnieźnieńskim, liczy ono zaledwie 1,40 km2. Cisza i spokój gwarantowane!

Jedno z najczystszych jezior polskich to także Jezioro Nyskie. Zostało ono utworzone sztucznie, ale krystaliczna woda i piaszczyste plaże wokół sprawiają, że to miejsce upodobali sobie turyści z całego kraju. Atrakcyjnym wyborem dla nurków będzie Jezioro Piłakno – to właśnie na jego dnie znajduje się zatopiona osada z dawnych czasów. Obowiązuje tu strefa ciszy, ale możesz udać się na przykład na spływ kajakiem. Na koniec jeszcze jedno czyste jezioro polskie, a dokładniej Jezioro Dominickie. Czeka tu na Ciebie szlak kajakowy i rozbudowana infrastruktura.

Które z jezior odwiedzisz w najbliższym czasie?

Partnerzy